Politycy też z gitarami – w Zielonej Bramie będzie się działo

SONY DSC

Adam Drąg

POMORZE. 42. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” odbędzie się w dniach 27 – 29 czerwca 2014 r. w Przywidzu. Integralną częścią „Bazuny” będzie Koncert Jubileuszowy „Z rajdową piosenką na szlaku” – zorganizowany dla uczczenia 50-lecia działalności Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej FIFY.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, któremu patronuje Rektor PG prof. Henryk Krawczyk, są: Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Samorząd Studencki PG, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY -inicjator i pierwszy organizator „Bazuny” oraz Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne „Bazuna”. Współorganizatorami „Bazuny”są także: Zielona Brama w Przywidzu oraz Wójt Gminy Przywidz. Patronat medialny nad tą imprezą objęli: Radio Gdańsk, Telewizja Gdansk, Portal CZAS Pomorza, Dziennik Bałtycki oraz portale muzyczne: Strefa Piosenki, isak.pl.

Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem uczestników – z dawnych i najbliższych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku. Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – plenerowo w różnych miejscach Pomorza (m.in. w tzw. cyklu zamkowym: Gniew, Malbork, Kwidzyn). „Bazuna” kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. W tym roku odbędzie się w dniach 27 – 29 czerwca, w miejscowości Przywidz. Integralną częścią 42. „Bazuny” jest konkurs piosenki. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty. I tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe będą zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

W tym roku odbędzie się – 28 czerwca – specjalny Koncert Jubileuszowy „Z rajdową piosenką na szlaku – Cielić od zapomnienia”” – zorganizowany dla uczczenia 50-lecia działalności Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej FIFY. Wezmą w nim udział znakomici wykonawcy piosenek turystycznych, rajdowych (wykonawcy, zespoły i repertuar w Programie).

Wystąpią m.in. śpiewający politycy – absolwenci Politechnik Gdańskiej: wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, senator prof. Edmund Wittbrodt oraz Łukasz Majewski (zespół :”THE SENATORS”).

W Koncercie Jubileuszowym udział potwierdzili znakomici, znani (w wielu przypadkach dawno nie goszczeni na Pomorzu) wykonawcy. m.in. legenda „Bazuny” (jeden z pierwszych laureatów) – Wacław Masłyk, Lech Makowiecki, Waldemar Chyliński i Adam Drąg , Grzegorz Bukała, Stanisław Wawrykiewicz, Maciej Służała, Łukasz Nowak i Darko Bugarić, Krzysztof Jurkiewicz, Wacław Nowicki, Maryla i Andrzej Mróz oraz zespoły: „grupa BEZ JACKA”, „grupa U STUDNI” , LABOLARE. Koncert zakończy występ legendarnego zespołu „KASZUBY”.

Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej. Organizatrorzy mają nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny” cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny charakter. Na „Bazunę” przyjeżdżają osoby ceniące spotkania z przyjaciółmi. Przekrój pokoleniowy uczestników jest bardzo szeroki – studenci oraz absolwenci uczelni trójmiejskich z rodzinami. Dzięki wielopokoleniowości i uniwersalności piosenki turystycznej „Bazuna” ma niepowtarzalny, rodzinny charakter. Spodziewamy się, że tegoroczną  „Bazunę” wysłucha i zobaczy kilkaset osób z całego regionu. A niepowtarzalny Koncert Jubileuszowy będzie okazją do posłuchani i wspólnego śpiewania ulubionych – „ocalonych od zapomnienia” piosenek rajdowych, biesiadnych, turystycznych. Organizatorzy przygotowali bowiem „Śpiewnik” z 227 piosenkami – pochodzących z różnych okresów tworzenia i źródeł. Wiele z tych piosenek znajduje się w repertuarze Koncertu.

Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” – jak w ub. roku oraz podczas jubileuszowej 40. „Bazuny” (w 2012 r.) – będzie atrakcyjnym wydarzeniem, które przyciągnie uwagę szerokiej publiczności z Pomorza (w tym z Trójmiasta) oraz kraju. Zamiarem organizatorów jest stworzenie możliwości miłego spędzenia czasu przez osoby, które lubią wypoczynek i zabawę na łonie natury, przy wyjątkowej muzyce.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *