Ocalić od zapomnienia – ze śpiewnikiem w ręku

SONY DSC

Zbiorowe śpiewanie piosenek w polskiej kulturze powoli zanika. Jak zauważył jeden z członków zespołu „Bez Jacka”, Jarosław „Horacy” Chrząstek, nawet z Hymnu Narodowego potrafimy zaśpiewać tylko pierwszą zwrotkę.

Obecna kultura, bazująca na Internecie, coraz bardziej zastępuje zbiorowe ludzkie kontakty. Zanika wspaniały czynnik integracji – piosenka i wspólne śpiewanie.

Myślą przewodnią organizacji Koncertu Jubileuszowego i wydania Śpiewnika Okolicznościowego z okazji 50-lecia Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej FIFY „Z rajdową piosenką na szlaku – ocalić od zapomnienia”  jest przywrócenie do życia bogatego repertuaru niegdyś śpiewanych w licznych grupach, obecnie już zapomnianych, piosenek. Program przeznaczony do wspólnego śpiewania z widownią będzie znakiem szczególnym wieczoru – 28 czerwca w Przywidzu (zobacz program Koncertu – wykonaców i repretuar).

Wspólnemu wykonaniu sprzyjać będzie amfiteatralne ustawienie sceny i widowni w Hali Ujeżdżalni w przywidzkim ośrodku Zielona Brama. Piosenki Koncertu, tworzące wspólną atmosferę turystycznej biesiady, zawarte są w specjalnie wydanym na Koncert  „Śpiewniku Jubileuszowym” (wraz z akordami gitarowymi) –  do śpiewania i propagowania. „Śpiewnik” zawiera 227 piosenek – pochodzących z różnych okresów tworzenia i źródeł. Wiele z tych piosenek znajduje się w repertuarze Koncertu. Będzie zatem wspaniała okazja nie tylko do słuchania, ale także śpiewania – wspólnie z Wykonawcami.

Za zgodą Wykonawców Koncert Jubileuszowy będzie rejestrowany i zostanie opublikowany na stronie internetowej Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej „FIFY”. Organizatorom i Wykonawcom przyświeca szlachetny cel – ocalić tę twórczość od zapomnienia –  aby jak największe grono miłośników dobrej piosenki miało okazję nauczyć się, rozpowszechniać te piosenki, popularyzować w szerokich kręgach – na wędrownym szlaku i poza turystycznymi trasami.

Koncert Jubileuszowy „Z rajdową piosenką na szlaku – ocalić od zapomnienia” zaplanowany jest na sobotę 28 czerwca 2014 r. w godzinach 16.00 – 2.00 (niedziela, 29 czerwca). Koncert ten jest elementem 42. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2014, odbywającego się w dniach 27-29 czerwca w ośrodku Zielona Brama w Przywidzu.

Koncert oraz „Śpiewnik Jubileuszowy” został przygotowany przez środowisko turystyczne wywodzące się ze Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej „FIFY” – z okazji 50-lecia Jego istnienia.

Marek Skowronek

szef programowy „Bazuny” i Koncertu Jubileuszowego

Ryszard Markowski

przewodniczący Komitetu Organizacyjnego „Bazuny” – Koncertu Jubileuszowego

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *