GODNOŚĆ: czy nadal będziemy tkwić w układach kastowych sądownictwa?

Manifestacja Godności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Fot. Janusz Wikowski

Manifestacja Godności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. Jesteśmy za głębokimi reformami odcinającymi obecną Polskę od PRL i kastowego sądownictwa III RP. Nasze środowisko wie, jak system sądownictwa był uzależniony o władz komunistycznych PRL – czytamy w Liście otwartym prezesa Stowarzyszenia Godność. – Czy nadal będziemy tkwić w układach kastowych sądownictwa ukształtowanych po „okrągłym stole”?

Szanowny Pan

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

W najbliższych tygodniach Sejm i Senat zdecydują, czy polski wymiar sprawiedliwości zerwie więzy łączące go z PRL-em, czy nadal będziemy tkwić w układach kastowych sądownictwa ukształtowanych po „okrągłym stole”. Środowisko ludzi represjonowanych skupionych w Stowarzyszeniu Godność od 24 lat domagało się usunięcia z wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów, którzy brali udział w procesach politycznych PRL oraz ukarania winnych zbrodni dokonanych na polskich patriotach po 1944 r. Przez 24 lata upominaliśmy się o to podczas demonstracji pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Nasze protesty były bezskuteczne.

Szanowny Panie Prezydencie, środowisko byłych represjonowanych w Polsce poza tymi związanymi z PO, poparło Pana w wyborach, podobnie jak PIS w wyborach parlamentarnych. Liczyliśmy na odzyskanie wolności i niepodległości, o którą walczyliśmy w strajkach sierpniowych i modliliśmy się o to podczas strajkowych mszy. Walczyliśmy o Polskę wolną i sprawiedliwą podczas stanu wojennego, czy to podczas ulicznych demonstracji, pobytu w więzieniach, czy w podziemnych drukarniach. Nasze środowisko wie, jak system sądownictwa był uzależniony o władz komunistycznych PRL i jak były traktowane przez sądy III RP osoby represjonowane w stanie wojennym.

Panie Prezydencie dziś o godz. 17 podczas spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, którego również darzymy wielkim szacunkiem i zaufaniem, ustalicie, jaki kształt będą miały reformy zawarte w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Oświadczamy, że jesteśmy za głębokimi reformami odcinającymi obecną Polskę od PRL i kastowego sądownictwa III RP.

Z wyrazami szacunku

Czesław Nowak

Prezes Stowarzyszenia Godność

(Dwukrotnie skazany w latach 1982 i 1988)

Zdjęcia z manifstacji Stowarzyszenie Godność. Fot. Janusz Wikowski_CZAS_POMORZA

SONY DSC

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *