Za murami: z ludźmi zdemoralizowanymi, agresywnymi, zaburzonymi

POSW DSC_1911

MORZE. Codziennie przebywają ze sprawcami przestępstw, którzy za swoje czyny zostali od społeczeństwa odizolowani na mocy wyroków sądowych. Nierzadko oznacza to przebywanie z ludźmi zdemoralizowanymi, agresywnymi, zaburzonymi, negatywnie nastawionymi do innych.

8 lutego – święto Służby Więziennej

Ogłoszony 8 lutego 1919 r. dekret Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego „w sprawie tymczasowych przepisów więziennych” rozpoczął organizację polskiego więziennictwa. Będąc spadkobiercami tej tradycji możemy obchodzić 96. rocznicę istnienia naszej formacji.

1. Nasza praca jest ciągle mało znana. Pewnie dlatego, że służymy społeczeństwu za wysokimi, więziennymi murami i zwyczajnie nas nie widać. Tymczasem wykonujemy bardzo potrzebną i odpowiedzialną pracę stanowiąc integralny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa. Czy możemy sobie bowiem wyobrazić funkcjonowanie kraju bez sprawnego systemu penitencjarnego?

W dziewięciu zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu gdańskiego pracuje prawie 1700 osób, które są odpowiedzialne za praworządne wykonywanie kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania wobec niemal 5 tys. osadzonych.

Codziennie przebywamy ze sprawcami przestępstw, z ludźmi, którzy za swoje czyny i zachowania zostali od społeczeństwa odizolowani na mocy wyroków sądowych. Nierzadko oznacza to przebywanie – przez szereg lat – z ludźmi zdemoralizowanymi, agresywnymi, zaburzonymi, negatywnie nastawionymi do innych.

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej.  Ludzie wielu specjalności. W potocznym myśleniu zajmujemy się otwieraniem i zamykaniem ciężkich drzwi od celi.  Tymczasem oprócz strażników i specjalistów od kontroli osób i pomieszczeń oraz technik interwencji w sytuacji kryzysowej – których rola jest nie do przecenienia – wśród nas są prawnicy, lekarze, informatycy, psychologowie, pedagodzy, terapeuci, logistycy, specjaliści od inwestycji itd. Prawie połowa z nas ukończyła studia wyższe.

Ludzie ze swoimi pasjami. Mamy w swych szeregach wybitnych sportowców, uczestników olimpiad, międzynarodowych mistrzostw w różnych dyscyplinach, instruktorów sztuk walki, ludzi aktywnych także w społecznościach lokalnych, w których żyją na co dzień, ludzi zdolnych, którzy po służbie odpoczywając realizują swoje zainteresowania i marzenia.

O tym, jakimi ludźmi są funkcjonariusze Służby Więziennej, świadczy także fakt, że w roku 2014 przyznano aż 31 odznak SEMPER PARATUS (zawsze gotów). To odznaka ustanowiona w celu wyróżnienia pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy dokonali czynu świadczącego o ich odwadze lub męstwie, a w szczególności czynu mającego na celu ratowanie życie lub zdrowia ludzkiego. W okręgu gdańskim odznakę otrzymał st. kpr. Piotr Manista z Zakładu Karnego w Sztumie za uratowanie życia ludzkiego – wydobył człowieka z płonącego samochodu, zagasił tlące się na nim ubranie, udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej, przy czym sam doznał poparzeń.

2. Zadań wskazanych przez ustawodawcę – jako funkcjonariusze Służby Więziennej – mamy wiele. Najważniejsze z nich to odizolowanie przestępców i podejrzanych od innych ludzi, aby zwykli, uczciwi obywatele czuli się bezpieczniej i aby zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania karnego.

Jesteśmy także odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa każdej osobie na terenie więzienia. To ważne i trudne zadanie, jeśli uświadomimy sobie, że w jednym miejscu skupia się dużą ilość osób, których rzadko charakteryzuje cecha łagodności.

Następnym naszym zadaniem jest prowadzenie takich specjalistycznych oddziaływań, aby motywować osoby odbywające karę do refleksji i zmiany zachowań. To też niełatwe zadanie – dorosłemu człowiekowi pokazywać jego dotychczasowe błędy i pomagać mu planować dalsze życie, po opuszczeniu więzienia. Dlatego organizujemy skazanym pracę, nauczanie, kursy doskonalenia zawodowego, inicjujemy działalność o charakterze kulturalnym, prowadzimy zajęcia sportowe, osobom uzależnionym dajemy możliwość uczestniczenia w psychoterapii, umożliwiamy różne formy kontaktu z rodziną.

Służba Więzienna dziś to formacja bardzo otwarta na kontakt z różnymi środowiskami. Współpracujemy z samorządami lokalnymi, sektorem organizacji pozarządowych, instytucjami pożytku publicznego, fundacjami, stowarzyszeniami, uczelniami wyższymi, szkołami, szpitalami, hospicjami, domami pomocy społecznej etc. Każda z instytucji może liczyć na naszą pomoc w sytuacji kryzysowej – jak choćby podczas akcji przeciwpowodziowej – ale i na co dzień.

W okręgu gdańskim Służba Więzienna współpracuje z ponad 100 różnymi podmiotami. Najczęściej są one zainteresowane nieodpłatnym zatrudnieniem osób pozbawionych wolności. Dzięki tym instytucjom możemy realizować nasze zadanie polegające na readaptacji więźniów do funkcjonowania w społecznościach ludzkich.

mjr Robert Witkowski

rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku

Zdjęcia przekazane do publikacji -przez Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku

SW Obraz 728 SW Obraz 704 SW Obraz 298 SW DSC_1953 SW DSC_1926 SW braz 316 SW aad2 SW 1j SW 1c OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *