Stako wyrzuca na bruk? Ukarani za próbę założenia związku zawodowego?!

SŁUPSK. Naszym zdaniem w firmie Stako  doszło do szykanowania grupy pracowników za próbę założenia związku zawodowego – powiedział Stanisław Szukała, przewodniczący „Solidarności” w regionie słupskim. – Złamano ustawę o działalności związkowej. Tymczasem firma reklamuje się, że oferuje nowym pracownikom „STABILNE ZATRUDNIENIE w międzynarodowej firmie”…
Firma Stako ze Słupska zwolniła 17 pracowników. Zdaniem związkowców, to kara za założenie związku zawodowego „Solidarność”, o którego powstaniu pracodawca nie chciał przyjąć zawiadomienia.
W zeszłym tygodniu pracownicy Stako założyli tymczasową Komisję Zakładową „Solidarności”. – W poniedziałek rano związkowcy jeszcze nie zdążyli przekazać stosownych dokumentów do dyrekcji zakładu, a przewodniczący KZ już został wezwany do dyrekcji. Usłyszał, że w zakładzie zostanie przeprowadzona redukcja zatrudnienia, chyba że komisja zakładowa zostanie rozwiązana – opowiada Stanisław Szukała, przewodniczący ZR „Solidarności” w Słupsku.
Mimo to związkowcy próbowali przekazać dyrekcji zawiadomienie o założeniu związku. Niestety, w sekretariacie dyrekcji nie chciał przyjąć zawiadomienia. Za to 17 osobom wręczono wypowiedzenia. W tej grupie znajduje się część związkowców. Większość ma bardzo krótkie, dwutygodniowe wypowiedzenia, bo byli zatrudnieni na umowach na czas określony.
– Naszym zdaniem doszło do szykanowania grupy pracowników za próbę założenia związku zawodowego. Złamano ustawę o działalności związkowej – tłumaczy szef regionu Stanisław Szukała.– W firmie pracuje ponad 300 osób. Niecały miesiąc temu zwolniono 17 pracowników, teraz kolejnych 17. To już są zwolnienia grupowe, bo przekraczają 10 procent zatrudnionych w fabryce. Tymczasem Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku nie został powiadomiony o takim zamiarze.
Wyrzuconym związkowcom, którzy zamierzają bronić się w sądzie pracy pomagają prawnicy z „Solidarności”.
Zakład Wyrobów Metalowych Stako należy do Worthington Cylinders, amerykańskiego koncernu Worthington Industries zajmującego się produkcją zbiorników dla różnych gałęzi przemysłu. (hd_solidarnosc.org)

STABILNE ZATRUDNIENIE w międzynarodowej firmie???

W dziale Kariera (na stronie firmowej) – „Poszukujemy kandydatów do pracy” czytamy

Oferujemy inżynierowi procesu:
– atrakcyjne wynagrodzenie,
– możliwość rozwoju zawodowego,
– stabilne zatrudnienie w międzynarodowej firmie,
– możliwość szkolenia w centrali firmy, lub innych firmach grupy Worthington

Oferujemy spawaczowi:
– praca na III zmiany,
– atrakcyjne wynagrodzenie,
– możliwość rozwoju zawodowego,
– stabilne zatrudnienie w międzynarodowej firmie,

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *