Spreparowane faktury za energię. Oszustwo w białej kopercie

GDYNIA. Mieszkanka Gdyni otrzymała od listonosza fakturę za energię elektryczną. Dokument w białej kopercie zawierał dane dotyczące stanu licznika, numer konta, na który należało wpłacić należność. Wystarczyło „tylko” wpłacić”… Oszustwo prawie doskonałe.

Sprawą usiłowania oszustwa już zajmują się policjanci z komisariatu przy ul. Waszyngtona 11, ostrzegamy o próbach takiego działania przestępców. Zachęcamy do wnikliwego sprawdzania treści faktur za energię elektryczną. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje dotyczące wskazanego stanu licznika, danych osobowych oraz numeru konta wystawcy faktury. Ostrzegamy – dokumenty mogą być łudząco podobne do oryginalnych, zalecamy szczególną ostrożność. O próbach oszustwa należy zawiadomić dyżurnego Policji osobiście lub pod nr telefonu 997.

Biała koperta zawierająca fakturę za energię elektryczną, którą listonosze doręczają mieszkańcom Pomorza może oznaczać próbę oszustwa. Policjanci ostrzegają przed nową metodą działania przestępców. Faktury za prąd, które preparują oszuści są łudząco podobne do oryginalnych, w treści dokumentów znajdują się nieprawdziwe dane dotyczące stanu licznika energii oraz nieprawidłowe konto, na które należy wpłacić należność za dostawę prądu.

Policjanci z komisariatu w Gdyni Śródmieściu od wczoraj wyjaśniają próbę oszustwa na szkodę jednej z mieszkanek Gdyni. Kobieta otrzymała sfałszowaną fakturę za energię elektryczną, jej wątpliwości wzbudziły zarówno biała koperta, w której dokument był dostarczony, nie zgadzały się też dane dotyczące zużycia prądu oraz numer konta wskazanego przez wystawcę faktury. Ostrzegamy i zachęcamy do szczególnej ostrożności przy opłatach za tzw. media. Przed dokonaniem wpłaty należy upewnić się, że faktura zawiera prawdziwe dane – można to zrobić porównując faktury z ubiegłych okresów. Szczególnie należy sprawdzić numer konta podanego na aktualnym dokumencie oraz wskazany stan licznika. Trzeba też wnikliwie sprawdzić dane osobowe, oszuści typują przypadkowe osoby, do których kierują sfałszowane faktury – w ten sposób chcą popełnić serię przestępstw. Każdy przypadek próby oszustwa należy zgłosić dyżurnemu Policji. Takie przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *