Powstaje Instytutu Dziedzictwa Solidarności – w sali BHP, obok ECS

Gdańsk, Plac Solidarności. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. 31 sierpnia br. nastąpi podpisanie umowy powołującej Instytut Dziedzictwa Solidarności. To wspólna inicjatywa NSZZ „Solidarność” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut będzie dbał o pamięć i dorobek Solidarności lat 80. i promował jej dziedzictwo – poinformował  wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.
31 sierpnia, w trakcie obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, oficjalnie ma zostać ogłoszone powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
Ma być to instytucja kultury, za której powstanie odpowiadać będzie NSZZ „Solidarność” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Równocześnie z powstaniem Instytutu, „Solidarność” ma wycofać się z jakiejkolwiek współpracy z Europejskim Centrum Solidarności.
Powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności to efekt narastającego wokół Europejskiego Centrum Solidarności konfliktu między „Solidarnością” i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a kierownictwem ECS i jego założycielami – miastem Gdańsk i pomorskim samorządem województwa. Dlatego strona związkowa i ministerstwo zdecydowały się założyć nową instytucję kultury – Instytut Dziedzictwa Solidarności.
Związkowcy nie ukrywają, że z Europejskim Centrum Solidarności jest im od dawna nie po drodze – dlatego planowane jest wycofanie się ze współpracy z gdańską placówką.
Oświadczenie w sprawie powstania Instytutu Dziedzictwa Solidarności wydał dyrektor ECS, Basil Kerski:
Rzeczywiście, jest (…) między związkiem a ECS spór, który w ostatnim czasie mocno nas poróżnił. W kwietniu 2018 roku NSZZ „Solidarność” udostępnił historyczną Salę BHP, gdzie w sierpniu 1980 roku podpisano Porozumienie Gdańskie, organizacji propagującej hasła faszystowskie i rasistowskie – Obozowi Narodowo-Radykalnemu (…).
Powstawanie nowej instytucji będziemy obserwowali z zainteresowaniem i gotowością do współpracy, szczególnie w obszarze zachowania materialnego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej, kolebki Solidarności. Bardzo wyraźnie jednak będziemy stawiać granicę działaniom, które sprzeczne są z solidarnościowym etosem (…)
Pomysł powołania nowej instytucji, pokazującej inne spojrzenie na ruch Solidarności, pozytywnie oceniają gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

31 sierpnia mają też zostać zaprezentowani kandydaci do powstającej Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Uroczystość ma się odbyć w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańsk. Według niepotwierdzonych informacji ma w niej wziąć udział premier Mateusz Morawiecki.(źródło: tvp 3)

Zasadniczym celem działalności nowej państwowej instytucji kultury będzie popularyzacja fenomenu i znaczenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, ruchu społecznego oraz antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce. Instytut Dziedzictwa Solidarności ma także zadbać o upowszechnianie w świadomości polskiego wkładu w obalenie systemu komunistycznego zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Bohaterowie Sierpnia 80’ i dekady lat 80., ich dokonania dla naszej wolności, zobowiązują nas do pielęgnowania pamięci o Solidarności. Dziś wielu z dawnych działaczy opozycyjnych pozostaje w zapomnieniu, mimo ogromnego wkładu, który wnieśli w obalenie komunistycznego reżimu. Nadszedł czas aby pokazać, że zwycięstwo, które wówczas odnieśliśmy, było w znacznej mierze ich zasługą” – powiedział wiceminster Jarosław Sellin.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *