„Sąd nad Jezusem” – misterium na ulicach Gdańska

Męka Pańska w Gdańsku. Fot. Arch

Męka Pańska w Gdańsku – misterium w 2016 r.

GDAŃSK. Wielki Piątek na Głównym Mieście odbędzie się inscenizacja – „Sąd nad Jezusem”. Złota Brama, Katownia i Dwór Bractwa św. Jerzego będą scenerią, wśród której aktorzy zainscenizują wydarzenia, które działy się prawie dwa tysiące lat temu w pałacu Piłata w Jerozolimie.

Misterium będzie miało charakter religijno-teatralny. Do inscenizacji skazania Jezusa na śmierć  w tym roku została dodana kolejna scena, która nawiąże do jednego z najcenniejszych zabytków Gdańska – tzw. Piety Gdańskiej, znajdującej się w Kaplicy Św. Jerzego. W finale widowiska będzie można zobaczyć Maryję tulącą w swoich ramionach martwe ciało Jezusa.

Spektakl „Sąd nad Jezusem” będzie wystawiany na ulicach Gdańska po raz trzeci. Specyficzny klimat nada mu oprawa świetlna i nastrojowa muzyka na żywo, za którą odpowiadać będzie zespół Karpaty Muzyczne. Wykorzystuje on ludowe instrumenty dęte, smyczkowe i perkusyjne, ale można będzie usłyszeć także organy i azjatyckie bębny.

Za reżyserię inscenizacji odpowiada Robert Cyrta. W rolę Jezusa wcieli się Marcin Szychowski, Maryję zagra Marzena Nieczuja-Urbańska, zaś Piłatem będzie Grzegorz Gajewski. Za scenografię widowiska odpowiedzialna będzie Elwira Twardowska.

„Sąd nad Jezusem” rozpocznie się w Wielki Piątek, 19 kwietnia o godzinie 20:00, pomiędzy Katownią a Złotą Bramą.

Wstęp jest darmowy. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM.

(źródło: radiogdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *