Mieszkanie w dobrej lokalizacji i bliskość rodziny

POMORZE. W posiadanych nieruchomościach Polakom najbardziej odpowiada lokalizacja, bliskość do znajomych i rodziny oraz liczba pokoi – wynika z badania przeprowadzonego przez PBS* na zlecenie Allcon Osiedla.

Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, co Polakom najbardziej odpowiada w posiadanym przez nich mieszkaniu lub domu. Dla blisko połowy ankietowanych jest to ogólnie pojmowana lokalizacja nieruchomości (49%) – tę odpowiedź w skali kraju wskazywano zdecydowanie najczęściej. Drugie w kolejności wymieniano mieszkanie w pobliżu znajomych/rodziny (42%), a następnie liczbę pokoi i rozkład pomieszczeń (odpowiednio 38% i 37%). Polakom w mniejszym stopniu odpowiadają natomiast koszty utrzymania domu czy mieszkania i bliskość infrastruktury w postaci m.in. szkoły czy przychodni (po 35%), a także dostępność komunikacji publicznej (25%).

Co najbardziej Pani/Panu odpowiada w domu/mieszkaniu, w którym Pani/Pan aktualnie mieszka? (możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi)

Razem

Kobiety

Mężczyźni

Lokalizacja nieruchomości

49%

45%

54%

Mieszkanie w pobliżu znajomych/rodziny

42%

44%

40%

Liczba pokoi

38%

35%

40%

Rozkład pomieszczeń

37%

35%

40%

Koszty utrzymania (np. czynsz, rachunki)

35%

32%

39%

Bliskość infrastruktury (np. szkoła, przychodnia, sklepy)

35%

35%

34%

Dostępność komunikacji publicznej

25%

23%

28%

Nie wiem, trudno powiedzieć

6%

5%

7%

Dane: PBS na zlecenie Allcon Osiedla

W regionie północnym nieco inaczej niż w całym kraju

Inaczej niż w skali kraju rozkładają się odpowiedzi w przypadku regionu północnego, czyli województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Tu bowiem najczęściej wskazywanymi odpowiedziami były mieszkanie w pobliżu znajomych/rodziny (37%), koszty utrzymania (36%) i jako trzecia ogólnie pojmowana lokalizacja nieruchomości (29%). Najczęstsza w regionie odpowiedź jest zgodna z zachowaniami, jakie deweloperzy dostrzegają wśród osób poszukujących nieruchomości na lokalnym rynku. – Zauważamy, że szczególnie młodzi ludzie zaczęli przywiązywać coraz większą wagę nie tylko do lokalizacji rozumianej jako dobra komunikacja czy infrastruktura, ale także do sąsiedztwa rodziny i przyjaciół. Coraz częściej zdarza się, że nasi klienci, zachęceni przez znajomych dobrymi opiniami o osiedlu, wybierają mieszkania w budynkach sąsiadujących. Nierzadko bywa także, że rodzice kupują mieszkania w tej samej inwestycji, charakteryzującej się wysokim standardem (windy, hale garażowe, tereny rekreacji), by być blisko dzieci i wnuków – tłumaczy Mariola Krakowiak, dyrektor ds. sprzedaży w Allcon Osiedla.

Rośnie świadomość potrzeb mieszkaniowych

Wyniki badania wyraźnie pokazują, jak istotne dla posiadaczy nieruchomości są wszystkie czynniki związane z lokalizacją. Warto jednak zwrócić uwagę na w skali kraju często wymieniane przez respondentów liczbę pokoi oraz rozkład pomieszczeń. Czy to oznacza, że wiedza Polaków na temat potrzeb mieszkaniowych rośnie? Według niektórych ekspertów rynek w ostatnich kilku latach ewoluował w kierunku coraz większej świadomości potrzeb, także mieszkaniowych. – Osoby odwiedzające nasze bura sprzedaży zazwyczaj mają już nakreśloną wstępną wizję dot. metrażu mieszkania, położenia na piętrze, nasłonecznienia. Nasi konsultanci, analizując preferencje klientów, doradzają im, jak dostosować wybrane mieszkanie do własnych potrzeb. Mam tutaj na myśli możliwość wprowadzenia zmian aranżacyjnych, pozwalających na wydzielenie kuchni, prywatnej strefy gospodarzy tzw. master bedroom z łazienką i garderobą czy małego gabinetu. W samym wyborze mieszkania istotną rolę odgrywa jego strefowanie, maksymalne wykorzystanie wnęk pod zabudowy, a także duże przeszklenia, przestronne tarasy i wysokość wnętrza – wyjaśnia Mariola Krakowiak.

* Badanie zrealizował PBS w dniach 4 – 6.12.2015 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Komentuje Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych:

Lokalizacja, szczególnie w większych miastach, ma duży wpływ na cenę nieruchomości, a co za tym idzie – na nasze potrzeby finansowe i wysokość kredytu. Często zatem musimy zrezygnować z dogodnej dla nas lokalizacji ze względu na nasz ograniczony budżet. Od nowego roku kolejną przeszkodą na drodze do zakupu mieszkania w atrakcyjnym miejscu z pewnością będzie wyższy, 15% minimalny wkład własny a istnieje duże prawdopodobieństwo, że trudno będzie go uzupełnić ubezpieczeniem. Oczywiście niedługo przyzwyczaimy się do nowej sytuacji i rynek wróci do normy, chociaż może ta stabilizacja potrwa dłużej ze względy na regulacje jakie właśnie obejmują banki.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *