Cichy zabójca – groźny przez cały rok

czad1

POMORZE. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, pochodzącego z niesprawnych instalacji gazowych, umiera około 100 osób, a 4 tysiące ulega zatruciu – wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej.

Frontczak rzecznik strazy pozarnej

– Tlenek węgla jest gazem bardzo groźnym przez cały rok. Natomiast większość zatruć ma miejsce w sezonie kiedy dogrzewamy swoje mieszkania – mówi newsrm.tv Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Od września 2014 r. do marca 2015 r. w Polsce straż pożarna wyjeżdżała do 3 550 interwencji. Natomiast w wyniku tych zatruć zginęło 58 osób, 2 007 osób musiało być hospitalizowanych.

– Tlenek węgla jest jednym z najbardziej silnie trujących gazów. Jest „cichym zabójcą”, to gaz, którego nie widzimy i nie czujemy. Stąd też będąc w domu niekiedy nie mamy świadomości, że może on się pojawić. Pojawia się wówczas, kiedy nie następuje pełen proces spalania – wyjaśnia Paweł Frątczak. – Objawy, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak to ból głowy, nudności, senność. Niestety, czad usypia…

Jak pokazują badania, świadomość społeczna dotycząca tlenku węgla nadal jest niewielka. Badanie Honeywell Safety Index uwidacznia niski poziom świadomości Polaków na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. 28% respondentów błędnie twierdzi, że byłoby w stanie po zapachu rozpoznać ulatniający się czad. Jednocześnie 11% jako przyczynę braku czujnika tlenku węgla, podaje posiadanie czujnika dymu. Co więcej, ponad 40% uważa, że sprawna wentylacja w domu wystarczy, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zaczadzenia.

Kampania „Czadowe Domy” to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, które ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat możliwych źródeł tlenku węgla oraz zagrożeń związanych z tym trującym gazem. Działania skierowane są do osób powyżej 25 roku życia zamieszkujących mieszkania i domy, także nowocześnie urządzone, wykorzystujące jako źródło ogrzewania: drewno, olej opałowy, gaz ziemny lub benzynę.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *