Kamińska – bez absolutorium i sprawa dla prokuratora

kaminska teresa psse

Teresa Kamińska– b. prezes PSSE.

GDAŃSK. W związku ze zidentyfikowanymi nieprawidłowościami oraz zgodnie z obowiązującym prawem, mając uzasadnione podstawy, składane będą zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełniania przestępstw – czytamy w Komunikacie Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. Sprawa dotyczy Teresy Kamińskiej – b. prezes PSSE, której nie udzielono absolutorium.

Komunikat prasowy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.

Podczas Zgromadzenia Wspólników Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o., które odbyło się 27 czerwca br., nie udzielono absolutorium członkom poprzedniego Zarządu Spółki (Teresa Kamińska – była prezes PSSE oraz Józef Bela – były wiceprezes PSSE) z uwagi na poniższe nieprawidłowości:

  1. Znany publicznie Raport OLAF pokazuje tylko niewielką część nieprawidłowości, które charakteryzowały zarządzanie Pomorską SSE.
  2. Straty tylko w jednej transakcji zakupu sprzętu po znacznie zawyżonej wartości wynoszą ponad 3,5 mln złotych. Wstępna wycena sprzętu i oprogramowania wynosi kilkaset tysięcy złotych,  zaś cena zakupionego sprzętu to ponad 4 mln złotych. Pieniądze zostały wyprowadzone do spółki z USA, dodatkowo powiązanej z rajami podatkowymi.
  3. Zarząd wyprowadzał rentowne działalności na zewnątrz Spółki w takich przypadkach jak „Wirtualne Biuro” czy „Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe” i inne. Powyższe umowy charakteryzowały się tym, że Spółka płaciła za korzystanie ze sprzętu i nieruchomości (pochodzących ze środków publicznych) firmom zarządzającym, które oprócz tego otrzymywały wynagrodzenie za wynajem. Firmy te wykorzystywały wymieniony sprzęt do prowadzenia działalności komercyjnej.
  4. Zarządzanie majątkiem odbywało się często na zasadzie przekazywania składników majątku za tzw. „złotówkę”, czego charakterystycznym i najbardziej rażącym przykładem jest przekazanie spółce Europejski Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego (EIBW) sprzętu o wartości prawie 1 mln złotych. Firma ta następnie zarabiała na udostępnionym sprzęcie wynajmując go komercyjnie (według wstępnych ustaleń np. z drukarki 3D korzystała wyłącznie jedna firma). Umowy i informacje o sprzęcie były na tyle zakamuflowane, że pozostałe firmy nawet nie zdawały sobie sprawy o istnieniu takiego sprzętu. Sprzęt powinien być udostępniany wszystkim zainteresowanym.
  5. Rażącym przykładem niegospodarności było także zarządzanie nieruchomościami firmy. Wybrano bez przetargu firmę, która „zarządzała” nieruchomościami za cenę co najmniej dwukrotnie wyższą od ceny rynkowej.
  6. Niegospodarność charakteryzowała się również podpisywaniem niekorzystnych i znacznie przewyższających wartości rynkowe umów. Umowy z firmami prawniczymi oraz wartość umów z prawnikami niejednokrotnie przekraczała wartość przedmiotu spraw oraz była nieadekwatnie wysoka.
  7. Wynajmowano powierzchnie na preferencyjnych warunkach, głównie dla firm spoza klucza doboru. Ulgi przysługiwały nie podmiotom, które się do tego kwalifikowały, a firmom które w ogóle nie powinny ich uzyskać – np. synowi Pani Teresy Kamińskiej w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Informacje pokazują nieprawidłowości zarządzania majątkiem publicznym na każdym etapie funkcjonowania Spółki.

W związku ze zidentyfikowanymi nieprawidłowościami oraz zgodnie z obowiązującym prawem, mając uzasadnione podstawy, składane będą zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełniania przestępstw.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *