Drony sterowce z darmowym internetem nad plażami

Yoberi_Sterowiec_01

Pierwsze w Polsce drony sterowce z darmowym internetem latają nad plażami. Przesyłam informacje o sukcesie polskich inżynierów.    

Kluczowe informacje:

  • Firma interaktywna Yoberi realizuje pierwszą w Polsce niestandardową akcję, w ramach której bezprzewodowy internet udostępniany jest z dronów sterowców.
  • W 9 nadmorskich kurortach korzystać można z bezpłatnego dostępu do sieci w technologii LTE. Każdy sterowiec może dostarczać internet ok. 1000 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1 km. Te najbardziej innowacyjne hot spoty są jednocześnie doskonałymi nośnikami reklamowymi.
  • Yoberi jest jedyną firmą w Polsce i – obok Facebooka i Google – jedną z niewielu na świecie, która umożliwia wykorzystanie dronów sterowców do dostarczenia internetu w trudnodostępnych miejscach.

·         Technologia została opracowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Firma interaktywna Yoberi realizuje pierwszą w Polsce niestandardową akcję, w ramach której bezprzewodowy internet udostępniany jest z dronów sterowców. Mieszkańcy i turyści w 9 nadmorskich kurortach korzystają z bezpłatnego dostępu do sieci w technologii LTE. Każdy sterowiec może dostarczać internet ok. 1000 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1 km, będąc jednocześnie doskonałym nośnikiem reklamowym. Yoberi jest tym samym jedyną firmą w Polsce i – obok Facebooka i Google – jedną z niewielu na świecie, która umożliwia wykorzystanie dronów sterowców do dostarczenia internetu w trudnodostępnych miejscach.

Dzięki wielomiesięcznej pracy zespołu inżynierów Yoberi, najbardziej innowacyjny hot spot w Polsce działa od lipca br. w nadbałtyckich kurortach. Trzy drony sterowce, z których każdy ma 8 m długości i 3 m średnicy, rotacyjnie kursują obecnie pomiędzy 9 nadmorskimi lokalizacjami – Gdańskiem, Gdynią, Sopotem, Łebą, Ustką, Jarosławcem, Kołobrzegiem, Pobierowem i Helem. Ultralekkie „balony” z własnym napędem i zdalnym sterowaniem pełnią rolę zawieszonych nad głowami użytkowników routerów. W sterowcach umieszczone są specjalne zespoły modemów udostepniające bezprzewodowy internet o prędkości 60 Mb/s w technologii LTE. Z internetu oferowanego z każdego sterowca korzysta ok. 400 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1000 m – maksymalnie liczba użytkowników może wzrosnąć nawet do 1000 internautów.

– Nasze drony sterowce z internetem to doskonały przykład sukcesu polskich inżynierów. Przyświecającą nam ideą było opracowanie technologii, która umożliwi dostarczenie internetu tam, gdzie go nie ma i gdzie trudno go dostarczyć przy pomocy rozwiązań kablowych. Nad projektem pracowaliśmy dwa lata. Technologia, którą oferujemy jest unikatowa na skalę światową. Dobre wyniki i bezawaryjność rozwiązań dostępnych obecnie nad polskim morzem stanowią najlepszy dowód naszego sukcesu. Rozwiązanie jest dopracowane i w pełni powtarzalne, dzięki czemu podobne akcje możemy realizować z wieloma partnerami biznesowymi. Już widzimy ogromne zainteresowanie – mogę zdradzić, że kolejne sterowce ruszą we wrześniu. Mamy ambitne plany. Pracujemy nad jeszcze bardziej przełomową technologią, która pozwoli zmienić kształt sterowca i znacznie wydłużyć czas przelotu – dążymy do tego, aby sterowce nie musiały lądować – mówi Rafał Smoliński, Prezes Zarządu Yoberi.

Polacy mierzą się z Google i Facebookiem

Konstrukcja dronów sterowców została opracowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni na podstawie autorskiego projektu zespołu inżynierów firmy Yoberi. Nośniki wykorzystują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które po raz pierwszy zostały wykorzystane właśnie w Polsce.

Każdy sterowiec posiada całkowicie niezależne źródło energii, w postaci zespołu baterii słonecznych umieszczonych na górnym poszyciu powłoki aerostatu. Baterie są elastyczne, co oznacza, że można je dowolnie formować, dopasowując do kształtu powłoki, bez ryzyka usterek mechanicznych, jak pęknięcia czy złamania.

Własne zasilanie to element, upodabniający sterowce Yoberi do balonów Google tworzonych w ramach „Project Loon”. Jednak w odróżnieniu od balonów Google, sterowce Yoberi nie wymagają dodatkowych specjalistycznych anten naziemnych do odbioru sygnału. Aby korzystać z internetu, wystarczy dowolne urządzenie mobilne np. smartfon czy tablet.

W ostatnich miesiącach duży rozgłos wywołały również inwestycje Google i Facebooka w technologie umożliwiające wykorzystanie dronów do udostępniania internetu. Jednak zarówno zakupiona przez Google firma Titan Aerospace, jak i „Connectivity Lab” Facebooka są dopiero we wstępnej fazie prac, a ich rozwiązania nie są jeszcze wykorzystywane komercyjnie. Tymczasem, rozwiązania Yoberi  są już dostępne.

Drony sterowce Yoberi zarządzane są zdalnie poprzez dedykowane oprogramowanie. Każdy z nich może przebywać w powietrzu przez 14 dni. Konieczność lądowania wynika jedynie z faktu,  że sterowce unoszą się za pomocą helu, który trzeba uzupełniać. Firma pracuje jednak nad technologią, która pozwoli wyeliminować konieczność lądowania.

Sterowce mogą zostać umieszczone na dowolnej wysokości. Jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na wysokości ok. 20-30 m, wówczas dostarczają one internet LTE o prędkości ok. 60 Mb/s dla ok. 1000 osób znajdujących się na obszarze o średnicy ok. 1000 m.

Rozwiązanie opracowane przez zespół projektowy Yoberi, nie tylko pozwala zaoferować bezprzewodowy dostępu do internetu, ale jest również doskonałym nośnikiem reklamowym. Przykładem jest wykorzystanie dronów sterowców w ramach programu „Bezpieczne wakacje” sieci Plus oraz Telewizji Polsat i Polsat News. Zakończenie nadmorskiej akcji planowane jest na koniec sierpnia. Jednak drony sterowce będzie można ponownie zobaczyć już niebawem. Kolejne wystartują we wrześniu w ramach współpracy z innymi partnerami biznesowymi.

Firma Yoberi Sp. z o.o. powstała w 2011 roku w Trójmieście. Jej zespół tworzą specjaliści z zakresu nowych technologii, mediów i reklamy. Firma jest członkiem Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego. Od 2012 roku siedziba spółki znajduje się w Warszawie, zaś dział technologii w Gdyni. Głównym celem działalności Yoberi jest tworzenie dedykowanych, interaktywnych rozwiązań technologicznych dostosowanych do potrzeb dzisiejszego rynku. Realizowane projekty to przede wszystkim działania reklamowe, skoncentrowane na innowacyjności w relacjach klient-konsument, łączące mocne strony kampanii ambientowych, outdoorowych i internetowych. Firma z sukcesami projektuje i wdraża przełomowe rozwiązaniami z wykorzystaniem sieci WiFi. Stworzona przez firmę technologia oraz autorskie systemy operacyjne opierają się na mierzalności efektów podejmowanych akcji. Dostawcą nowych technologii jest i.yoberi. Firma Yoberi tworzy także projekty internetowe, w tym platformy e-learningowe, aplikacje mobilne, aplikacje systemowe. Yoberi jest znaczącym partnerem na rynku mediowym. Współpracując z największymi domami mediowymi i agencjami reklamowymi w Polsce m.in. Group M (Mindshare, MEC, Mediacom, Maxus), Starcom, Media Direction OMD, realizuje kampanie dla klientów takich jak: Coca-Cola, Orange, Cyfrowy Polsat, Polkomtel, Mercedes czy Stena Line.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *