Księgowa wyprowadziła ze szkoły ponad 1 mln zł

pol ksiegowa oszustka

POMORZE. 56-letnia księgowa jest podejrzana o wyprowadzenie  z kont szkoły pond 1 mln zł. Jako księgowa w jednej z gdańskich szkół w okresie od kwietnia 2009 r. do lipca 2016 r. z góry powziętym zamiarem przelała bezprawnie na swoje rachunki bankowe ponad 1 180 000 zł. Dodatkowo podczas czynności prowadzonych w jej mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 6 kg narkotyków. Podejrzewany o ich posiadanie 25-letni syn również został zatrzymany.

Pod koniec lipca 2016 roku do prokuratury Gdańsk-Oliwa wpłynęło zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości finansowych na rachunkach bankowych jednej z gdańskich szkół w okresie od 2014 roku. Straty wyceniono na ok. 370 tys. zł.

Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy miejskiej i prokuratorzy. Prokurator wszczął śledztwo. W sprawie m.in. zabezpieczono dokumentację i przesłuchano świadków. W trakcie kilkumiesięcznej, żmudnej pracy śledczych ustalono, że przestępczy proceder polegający na wyprowadzaniu pieniędzy z kont szkoły miał swój początek zdecydowanie wcześniej, bo w 2009 r. To właśnie wtedy księgowa szkoły wykonała pierwsze przelewy na własne konta. Schemat działania był dość prosty. Zawyżając wartość faktycznych zobowiązań szkoły przerabiała zapisy w elektronicznych systemach księgowych poświadczając nieprawdę, a następnie dokonywała przelewów na własne rachunki bankowe. W ten sposób w okresie od kwietnia 2009 roku do lipca 2016 roku gdańszczanka przelewając na swoje konto kwoty od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych wyprowadziła ze szkoły ponad 1 180 000 zł.

Termin zatrzymania nie był przypadkowy. W poniedziałek (23.01.2017 r.) w miejscu zamieszkania kryminalni zatrzymali 56-letnią kobietę podejrzaną o to przestępstwo. Trafiła ona do policyjnego aresztu. Podczas przeszukania mieszkania policjanci znaleźli dokumentację i narkotyki. W szafie znajdującej się w jednym z pokoi, a także w torbie na balkonie funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie około 6 kg tabletek, które przekazano do dalszych badań. Wstępne testy wykazały, że są to tabletki ecstasy w ilości nie mniejszej niż 7 tys. porcji. W sprawie zatrzymano także 25-letniego syna kobiety podejrzewanego o ich posiadanie.

Policjanci doprowadzili 56-latkę do prokuratury. Prokurator po zebraniu materiału dowodowego przedstawił kobiecie zarzut za popełnione przestępstwo. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Trwają też czynności w związku z zabezpieczeniem w mieszkaniu narkotyków. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *