Na bruk niewygodnych?!? Januszu Daszczyński, opamiętaj się!

daszczynski janusz

POMORZE. Janusz Daszczyński, dziennikarz z Pomorza – był m.in. redaktorem w Tygodniku „Samorządność” (niezależnego pisma dziennikarzy Pomorza pod kierownictwem „solidarnościowego” Lecha Bądkowskiego) walczącym o wolność prasy. Tam debiutował także Donald Tusk – do niedawna lider Platformy Obywatelskiej.

Tygodnik „Samorządność” związany z „Solidarnością” został 13 grudnia 1981 r. zamknięty, dziennikarzy pozbawiono pracy, pogoniono w siną dal… Wielu z nich zaangażowało się w wydawanie prasy podziemnej w stanie wojennym. Reżim z dnia na dzień pozbawił niezależnych dziennikarzy pracy…

Tak było w 1981 i kolejnych latach. Czy tak może być teraz, w czasach gdy rządzi – także mediami publicznymi – Platforma Obywatelska.

Daszczyński ma na Pomorzu wielu kolegów z tamtej zaszczytnej działalności w mediach. Dzisiaj rozpoczął pracę jako szef Zarządu Telewizji Polskiej S.A. I jak zaczyna? Na rozpoczęcie nowego rozdziału w jego karierze z TVP została wyrzucona wybitna dziennikarka Agata Ławniczak!

Fakty. Dzisiaj rano wyrzucona została z pracy wybitna dziennikarka, długoletnia działaczka związkowa. Jest autorką znakomitych filmów dokumentalnych i programów, które przygotowywała pracując przez 21 lat w Telewizji Polskiej. Przedtem przez 16 lat była dziennikarką radiową. Ostatnio broniła kolegów wyrzucanych z pracy pod pretekstem przeniesienia ich do firmy leasingowej. Agata Ławniczak, bo o niej mowa, była również bardzo aktywna społecznie -€“ m.in. w naszej organizacji, Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Od kilku miesięcy straszono ją zwolnieniem za krytykę władz telewizyjnych prowadzoną przez Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich Wizja. Mimo to jako prawdziwa działaczka związkowa nie ulękła się. Informowała media o tym, co się dzieje w TVP.

Dziś rano wysłano z Warszawy do Poznania specjalną delegację pracowników, którzy wręczyli jej dyscyplinarne zwolnienie. Dziś również jest pierwszy dzień działalności nowo mianowanego prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego.

 Januszu, nasz kompanie z walki o wolność mediów, o poszanowanie dziennikarzy, o prawa związków zawodowych opamiętaj się!

Nie o takie niezależne media walczyliśmy!

Janusz Wikowski

z dawnego zespołu Tygodnika „Samorządość”

Stefan Truszczyński, Sekretarz Generalny Stowarzyszenie Dziennikarz Polskich:

Najwyższa pora, by środowisko solidarnie i zdecydowanie przeciwstawiło się tego typu działaniom. Bezprawne zwolnienie działacza związkowego jest dowodem na to, że obecnie decydenci różnych szczebli nie liczą się już z nikim ani z niczym.

 

 

Może zainteresuje Cię:

2 komentarze

  1. Janusz Daszczyński pisze:

    Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że pracę na stanowisku prezesa TVP rpozpoczynam dzień po ZWZA Telewizji Polskiej, czyli 29 lipca 2015 roku. Pozdrawiam. Janusz Daszczyński

  2. AK pisze:

    To teraz Panie Prezesie czas na działania! Czy 29 lipca przywróci Pan do pracy zwolnioną Agatę Ławniczak? Czy przywróci Pan do pracy w telewizji publicznej dziennikarzy, operatorów zmuszonych do odejścia z TVP SA? Po owocach zobaczymy jak się Pan dzisiaj ma, Panie Prezesie. Życzymy powodzenia i NIEzależności od wszelkiej maści POlityków.
    Pozdrawiam Andrzej Kuropatwiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *