Gdański Latarnik – Stefan Michalak

michalak Stefan Jacek Michalak 2004

Uroczyste spotkanie ze Stefanem Jackiem Michalakiem odbędzie się we wtorek, 17 czerwca 2014 r., o godz. 13.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Będzie to już szóste spotkanie z cyklu „Zasłużeni w Historii Miasta Gdańska”. Wcześniej naszymi gośćmi byli: – Tadeusz Matusiak, prof. Jerzy Młynarczyk, Krystyna Stankiewicz, prof. Witold Andruszkiewicz i Halina Winiarska.

W trakcie uroczystości Stefan Jacek Michalak uhonorowany zostanie Medalem Prezydenta Miasta Gdańska.

Fizyk, inżynier i podróżnik

Wcześniej, o godz. 12.50, na przedprożu i schodach Ratusza Głównego Miasta spotkają się zaproszeni goście i o godz. 13.00 wysłuchają pięknego utworu wybranego przez Pana Stefana Jacka Michalaka – I Koncertu fortepianowy Fryderyka Chopina, który wykona na carillonie Anna Kasprzycka. Następnie uczestnicy zostaną uwiecznieni na wspólnym zdjęciu i przejdą do Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, gdzie już tradycyjnie, odbędzie się główna uroczystość.

Stefan Jacek Michalak (ur. 25 IX 1943 r. w Warszawie) to fizyk, inżynier i podróżnik. Syn  Stefana Stanisława Michalaka. W kwietniu 1945 r. przyjechał z rodzicami do Gdańska. Po śmierci  ojca (1947 r.) w 1950 władze zakazały jego matce i jemu mieszkania w strefie przygranicznej. Wyjechali więc do Poznania. Maturę zdał w 1961 r. IX Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Studiował elektronikę na Politechnice Gdańskiej (1961–1963) i Politechnice Warszawskiej (1963–1967).

Stefan Jacek Michalak to również zapalony podróżnik, który zwiedził pół świata.  W 1966 roku – Niemcy, Holandię, Wyspy Kanaryjskie, Finlandię, Anglię, Francję, Sierra Leone, Ghanę, Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej. W 1968 roku podróżował do Włoch i Francja, w 1969 – Hiszpania, Maroko, w 1977 – na Labrador, w 1978 roku poznawał: Paramaribo, Wodospady Raleigha, rzekę Coppename i górę Voltzberg w Surinamie, Kourou i Wyspę Diabła w Gujanie Francuskiej;

Kupił latarnię, zrekonstruował „kulę czasu”

W latach 1978–1980 zwiedzał rafy koralowe i pustynie Arabii Saudyjskiej, Egipt, Sudan, Kenię, Dżibuti, Grecję; w 1982 roku – piramidy Majów i Monkey River w Belize; 1984 – Anglię i fiordy Norwegii.

Od roku 1980 do emerytury pracował w firmie Bell w Montrealu. Od 1991 r. odwiedzał Polskę (głównie Gdańsk) co roku.

W 2001 r. kupił starą, historyczną latarnię morską w Nowym Porcie. Po przeprowadzeniu niezbędnych wielkich prac remontowych i konserwatorskich w 2004 roku udostępnił ją szerokiej publiczności jako muzeum latarnictwa. W 2008 r. zrekonstruował na latarni jej XIX-wieczną „kulę czasu”. W 2009 r. kanadyjski minister obrony Greg Thompson i ambasador David Preston przywieźli mu słowa uznania i podziękowania „w imieniu narodu kanadyjskiego”. Od 2010 r. pełni funkcję Honorowego Ambasadora Miasta Gdańska w Kanadzie. 6 kwietnia 2010 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „za zasługi w działalności na rzecz kultywowania tradycji i kultury polskiej”.

Obecnie dzieli swój czas między Montrealem i miastem swojego dzieciństwa, Gdańskiem.

Motto życiowe Stefana Jacka Michalaka brzmi: „Tylko pracując dla dobra innych można być w pełni szczęśliwym”.

Uroczyste spotkanie w dniu 17 czerwca 2014 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta z mieszkańcami Gdańska, w tym również z młodzieżą licealną, będzie ważnym i znaczącym wydarzeniem dla naszego miasta.

Rufin Godlewski

michalak Kula Czasu na latarni morskiej w Gdańsku Nowym Porcie michalak 2010 Nad Rzeką Św.Wawrzyńca w Kanadzie MIchalak 1945 Jacek z Ojcem, Gwiazdka 1945 w willi przy ul. Dębinki 7d

Zdjęcia z archiwum Stefana Jacka Michalaka

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *