Federacja Młodzieży Walczącej walcząca jak 35 lat temu

GDAŃSK. 13 grudnia, pod pomnikiem Ofiar Stanu Wojennego (Targ Rakowy), w miejscu gdzie został zastrzelony 17 grudnia 1981 r. 20-letni „Tolek” Antoni Browarczyk zapalono znicze, złożono kwiaty i oddano cześć ofiarom  „stanu wojennego”.

W miejscu gdzie  znajduje się pomnik Ofiar Stanu Wojennego na Targu Rakowym, 17 grudnia 1981 r. zginął  20-letni Antoni „Tolek” Browarczyk. Był pierwszą ofiarą „stanu wojennego”, został zastrzelony przez MO podczas rozpędzania demonstracji przed siedzibą głównej siedziby komunistycznej partii na Wybrzeżu – budynkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku (obecnie siedziba prokuratury).

Nie osądzona zbrodnia

Grażyna Browarczyk powiedziała o zastrzelonym Bracie:  Przysłowie mówi, że czas leczy rany, ale w tak tragicznej sytuacji żadna rana nie zabliźnia się. Będą one u mnie i moich najbliższych na całe życie. Mama bardzo cierpi, bardzo to przeżywa i gdy zbliża się grudzień to towarzyszą nam ogromne emocje. Winnych nie ukarano, choć są znani. Było prowadzone dochodzenie. To nie był rykoszet, tylko strzał bezpośredni. Są nazwiska osób, które strzelały, ale winnych nie ma. Wiadomo, że nikt się nie przyzna. Ta zbrodnia nie została osądzona.

Pamięć o ofiarach „stanu wojenngo” jest patriotycznym obowiązkiem 

Robert Kwiatek powiedział:

W tamtym czasie mało kto wiedział o śmierci „Tolka”. Podczas manifestacji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, 17 grudnia zmierzaliśmy ku pomnikowi na Placu Solidarności. Tymczasem  na Targu Rakowym doszło do wielkiej tragedii, zastrzelono niewinnego, młodego chłopaka, naszego rówieśnika. Powinniśmy teraz także tutaj przychodzić, wbijać krzyż i dalej upominać się o pamięć oraz rozliczenie zbrodni. Ofiar „stanu wojennego” jest bowiem wiele i należy się im cześć i chwała…

Ofiarami „stanu wojennego” są m.in. Antoni Browarczyk, Piotr Sadowski, Wacław Kamiński, Jan Samsonowicz.

Federacja Młodzieży Walczącej walcząca jak 35 lat temu

Pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń jest obowiązkiem obecnego pokolenia. Wielu osobom wydaje się, że okres stanu wojennego był tylko zimową „zadymką”. Szacuje się, że zginęło wtedy ok. 100 osób, ale nie wszyscy wiedzą, że Antoni „Tolek” Browarczyk był jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego. Został zastrzelony przez milicję strzałem w głowę. To jest postać dla nas symboliczna i chcemy, żeby taką pozostała. Ofiarami stanu wojennego są również rodziny zamordowanych, którzy po dziś ponoszą konsekwencje tamtych wydarzeń. Im też należy się szacunek. (źródło: Radio Gdańsk)

Natomiast w Bazylice pw. Św. Brygidy, podczas uroczystej mszy świętej, odsłonięto i poświęcono krzyż Federacji Młodzieży Walczącej, wkomponowany w Bursztynowy Ołtarz. Wieczorem odbyła się  w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku debata Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych”.

W Gdańsku, na Placu Solidarności, przy tablicy upamiętniającej ofiary „stanu wojennego”  odsłonięto wystawę IPN „Ofiary stanu wojennego”. Poświęcona jest Antoniemu Browarczykowi, Piotrowi Sadowskiemu, Wacławowi Kamińskiemu, Janowi Samsonowiczowi. Wystawę, ktorą można obecnie  oglądać na Placu Solidarności, zorganizowali: Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie GODNOŚĆ oraz oddział  gdański Instytutu Pamięci Narodowej.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *