ENERGA ma nowego prezesa i panią wiceprezes


POMORZE. Pomorski koncern energetyczy Energa ma nowego prezesa oraz dodatkowo – nowego, czwartego wiceprezesa.  Rada Nadzorcza Energi 13 grudnia 2019 roku podjęła uchwałę o powołaniu, w wyniku ogłoszonego konkursu,  dwóch  członków Zarządu spółki. Od 17 grudnia 2019 r. nowym prezesem Energi zostaje Jacek Goliński, a  Adriannę Sikorską – wybrano na stanowisko wiceprezesa ds. komunikacji. 

Dotychczas Energą kierował wiceprezes Grzeg0rz Ksepko. Pełnił obowiązki prezesa od 30 czerwca 2019 r., po rezygnacji z tej funkcji Alicji Barbary Klimiuk, która została prezesem spółki Linii Biznesowej Grupy Energa – Energa Operator SA. Faktycznie w Enerdze stanowisko prezesa nie było obsadzone od sierpnia 2018 r., gdy nagle został odwołany z tej funkcji – zaledwie po miesięcznej pracy – Arkadiusz Siwko.

Konkurs na stanowisko prezesa Energi, ogłoszony na wiosną tego roku, nie został rozstrzygniety. Rada Nadzorcza Energi ogłosiła niedawno kolejny konkurs na wakujące od prawie 1,5 roku miejsce prezesa oraz dodatkowo  – na członka Zarządu ds. komunikacji. Rada nie ujawnia ilu było kandydatów i kto ubiegał się o te intratne stanowiska. W mediach i w środowisku energetyków pojawiały się różne nazwiska.  W piątek ogłoszono wynik konkursu: Jackowi Golińskiemu, powierzono funkcją prezesa Zarządu, natomiast Adriannę Sikorską wybrano na wiceprezesa ds. komunikacji.

Oboje dotychczas pracowali w koncernie Orlen, którym kieruje Daniel Obajtek (b. prezes Energi). PKN Orlen jest zainteresowany zakupem akcji Energi – celem synergii w przedsięwzięciach związanych z rozwojem OZE (wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, w tym w szczególności  morskich farm wiatrowych). Jak wynika z komentarzy ekspertów z zakresu energetyki, wybór na kluczowe stanowiska w Enerdze osób wywodzących się z Orlenu związany może być z tą konsolidacją spółek (paliwowo- energetycznej z typową energetyczną, posiadająca rozwinetą sieć dystrybucji i strategię ukierunkowaną na OZE) oraz przygotowaniem Energi do zmian organizacyjnych oraz wdrażaniem standardów korporacyjnych.

Obecnie Zarząd Energi jest 5-osobowy, gdyż nadal pełnią swoje obowiązki dotychczasowi wiceprezesi.

Aktualny skład Zarządu:
nowi członkowie
  • Jacek Goliński – prezes Zarządu
  • Adrianna Sikorska – wiceprezes ds. komunikacji
 oraz dotychczasowi członkowie
  • Jacek Kościelniak – wiceprezes ds. finansowych (od  stycznia 2017 r. pełnił obowiązki prezesa, a od lutego 2017 r. jest wiceprezesem)
  • Grzegorz Ksepko – wiceprezes ds. korporacyjnych (od lutego  2016 r.)
  • Dominik Wadecki – wiceprezes ds. operacyjnych (od maja 2019 r.)

Kim jest nowy szef koncernu – Jacek Goliński?

Jak wynika z dostępnego CV – jest absolwentem Wydziału Marketingu i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej, studiów Podyplomowych z zakresu Ekonomiki Rolnictwa i Agroenergetyki oraz studiów Podyplomowych Executive Master of Business Administration na Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu.
Goliński dotychczas był związany z Orlenem (koncernem, który niedawno ogłosił i wszczął działania związane z  wykupem akcji giełdowych Energi). Orlen zamierza stworzyć multi-energetyczny koncern, co jest zbieżne z zapowiedzią tworzenia narodowych czempinów gospodarczych.
W październiku br. Goliński został prezesem spółki Orlen Paliwa, natomiast wcześniej był prezesem Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino” (spółki zależnej Orlenu).
Nowy prezes koncernu energetycznego w branży energetycznej nie jest nowicjuszem. Zna, ze swojego doświadczenia, Energę, gdyż w latach 2007-2013 w spółce Energą Obrót pełnił funkcje pełnomocnika Zarządu i nadzorował realizację planów handlowych, budowanie portfela zakupowego oraz bezpośrednią opiekę nad klientami strategicznymi. Natomiast od maja 2017 r. był dyrektorem generalny oddziału  spółki Grupy Energa – Energa Operator w Gdańsku. Wcześniej, od stycznia 2014 r. prowadził działalność gospodarczą z zakresu doradztwa energetycznego, a potem był zatrudniony w PKP Energetyka (na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży).

Natomiast Adrianna Sikorska, która została  wiceprezesem ds. komunikacji, także dotychczas była związana z Orlenem. Pełniła tam funkcje kierownicze, m.in. w spółce Orlen Ochrona (prezes Zarządu)  oraz zastępca dyrektora biura Grupy Kapitałowej Orlen (m.in. wdrażała politykę antykorupcyjną w Grupie Kapitałowej Orlen). Od 10 listopada 2004 r. była prezesem firmy CONGRESS CENTER POLSKA spółka z o.o. 12 września 2019 r.  została członkiem Rady Fundacji  „ORLEN-DAR SERCA”.

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym w obszarach informacji, analiz i bezpieczeństwa. Dysponuje praktyczną wiedzą z zakresu budowania strategii komunikacji oraz wiedzą związaną z mechanizmami finansowymi występującymi w podmiotach gospodarczych. Posiada doświadczenie w kluczowych obszarach zarządzania operacyjnego przedsiębiorstwem, tj. w komunikacji, bezpieczeństwie, finansach, logistyce i zasobach ludzkich.

W l. 2016-2019 na stanowiskach zarządczych i kierowniczych w sektorze energii, związana zawodowo z podmiotami Grupy Kapitałowej PKN Orlen. W l. 2013-2016 prowadziła działalność konsultingową w zakresie wykrywania ryzyk, nieprawidłowości w biznesie i ich eliminacji. W l. 2007-2013 ekspert CBA ds. analiz gospodarczych. W l. 1993-2007 na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich w Policji.

Ukończyła studia podyplomowe Executive MBA w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Warszawie, Politechniki Lubelskiej oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

(D.)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *