Bez wystrzałów. 389 rocznica Bitwy pod Oliwą w Twierdzy Wisłoujście

muzeum-twierdza-wisloujscie-kk7

GDAŃSK. Twierdza Wisłoujście  ma najwięcej strzelających dział w Polsce (40). Jednakże w 389. rocznicę Bitwy pod Oliwą nie padł tam żaden wystrzał. Zgodnie z wytycznymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie można szkodzić bytującym tam nietoperzom – 3 nockom łydkowłosym, chronionym prawnie aktami Unii Europejskiej oraz RP. Twierdza znajduje się bowiem na obszarze Natura 2000.

Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod Oliwą, lecz – na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji. Z okazji rocznicy bitwy w dniu 26 listopada 2016 r. (sobota) Twierdza Wisłoujście była otwarta dla zwiedzających, bez ponoszenia opłat.

–  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska po zamknięciu sezonu turystycznego buduje ofertę dla gdańszczan – powiedział Waldemar Ossowski dyrektor gdańskiego Muzeum.  – To element naszej strategii, a Twierdza, unikatowy obiekt sztuki fortyfikacyjnej w rejonie Bałtyku, jest idealnym miejscem do tego typu działań. Jest tu dużo przestrzeni, tajemniczych korytarzy, ale też i natury., Ci z Państwa, którzy nie uczestniczyli w widowiskach „Gdańsk szykuje się do Bitwy!” i „Bitwa Morska” mogą nie wiedzieć, że jest to jedna z trzech morskich fortyfikacji, które rozlokowane są w basenie Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć dziedzictwo naszego miasta, które jest wyjątkowe w skali całej Europy. A rocznica tej ważnej bitwy to ku temu idealny czas.

Na ten dzień Muzeum przygotowało liczne atrakcje. Pomimo zimna, ostrego wiatru dzień z Twierdzą Wisłoujście przebiegł gorąco. Dopisali rekonstruktorzy. O godz. 14:00 w roli załogi królewskiego galeonu Twierdzę odwiedził Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejhera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”. Uczestnicy grupy rekonstrukcyjnych XVII wieku opowiedzieli o rynsztunku XVII wieku stosowanym na okrętach królewskich.
– Kolejna rocznica Bitwy Oliwskiej to świetna okazja, aby wspólnie odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej o tych ciekawych wydarzeniach – powiedział Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

Zwiedzający mogli zobaczyć efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, które zakończono 14.10.2016 r. Usłyszeli od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej. Na Twierdzy są również repliki dział z tego okresu, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowiedział Pan Remigiusz Pacer – specjalista w tej dziedzinie. Na dziedzińcu Twierdzy zapłonął ogień. Pomimo listopadowej pogody  warto było zawitać do Twierdzy.

Fot. Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

muzeum-twierdza-wisloujscie-kk5 muzeum-twierdza-wisloujscie-kk4 muzeum-twierdza-wisloujscie-kk3 muzeum-twierdza-wisloujscie-kk1

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *