Alicja Klimiuk wraca na fotel prezesa Energi, Siwko bez odprawy

 

POMORZE. Alicja Barbara Klimiuk kolejny raz pełni obowiązki Prezesa Zarządu Energa S.A. Była p.o. prezesa spółki po rezygnacji Daniel Obajtka (luty – lipiec 2018), wcześniej – w latach 2006-2008 – była prezesem tworzącego się wówczas koncernu energetycznego.

W związku z odwołaniem w dniu 31 lipca 2018 r. przez Radę Nadzorczą spółki Energa S.A. Arkadiusza Siwko z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Energa S.A., Zarząd podjął uchwałę o powierzeniu pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu Spółki Alicji Barbarze Klimiuk – Wiceprezesowi Zarządu ds. Operacyjnych. Rada Nadzorcza Spółki 31 lipca 2018 r. zaakceptowała tę decyzję – p.o. Prezesa Zarządu Energa S.A. jest Alicja Barbara Klimiuk.

Alicja Barbara Klimiuk pełniła obowiązki Prezesa Energi w okresie od 6 lutego do 1 lipca 2018 r. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej oraz Podyplomowe Studia Controlling w Zarządzaniu Przedsiębiorstwem. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w spółkach prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa. Jako wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych sprawuje nadzór funkcjonalny nad Strategią Grupy Energa, polityką regulacyjna, zarządzaniem majątkiem strategicznym, analizami rynkowymi i rozwojem Grupy, obszarem badawczo – rozwojowym i innowacyjnym, IT.

  • Po zmianie skład Zarządu Energa S.A. przedstawia się następująco:
  • Alicja Barbara Klimiuk – p.o. Prezesa Zarządu,
  • Jacek Kościelniak – Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych,
  • Grzegorz Ksepko – Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych.

Pełnomocnicy poza spółką

Zarząd Energi S.A. podjął 31 lipca 2018 r. decyzję o odwołaniu pełnomocników: Magdaleny Porwet – ze stanowiska Pełnomocnika Zarządu ds. komunikacji i PR Grupy Energa oraz Jerzego Kurzątkowskiego – ze stanowiska Pełnomocnika Zarządu ds. Marketingu. Były to osoby, które przyjechały do Gdańska z Siwko i już pierwszego dnia rządów nowego prezesa otrzymały intratne stanowiska. Natychmiast po odwołaniu prezesa przez RN, Zarząd podjął decyzję o zakończeniu ich pracy w spółce.

Siwko bez odprawy

Jak podaje w komunikacie Energa, zgodnie z przepisami w sprawie odszkodowań dla członków władz spółek, odwołanemu przez Radę Nadzorczą z funkcji prezesa Zarządu Energi S.A. Arkadiuszowi Siwko nie przysługuje żadna odprawa pieniężna oraz nie obowiązuje go zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Był bowiem prezesem zaledwie 30 dni.

Dlaczego musiał nagle odejść?

Decyzja o odwołaniu Siwko była zaskoczeniem dla niego i jego otoczenia, z którym przybył na początku lipca do Gdańska. W piątek spotkał się z mediami – w dobrym humorze… W poniedziałek widziano go w Warszawie. We wtorek od rana urzędował w firmie, wraz z pełnomocnikami. W tym czasie zebrała się Rada Nadzorcza  spółki i podjęła decyzję o natychmiastowym odwołaniu. Także w trybie natychmiastowym odwołano pełnomocników z nominacji Siwko.

Co było powodem tych radykalnych i nagłych zmian?

Sprawy z poprzedniej pracy w PGZ? Związki Siwko z Macierewiczem? Przyspieszenie w sprawie podpisania kontraktu na budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce? Jakieś trefne decyzje podjęte w Enerdze, niekorzystne kontrakty marketingowe, zamówienia pozprzetargowe, angażowanie PR-owskie w akcje nie mające wiele wspólnego z energetyką czy wypowiedzi Prezesa na różne tematy (np. o trefnym, lecz publicznie wyrażonym pomyśle inwestowania energetycznej spółki giełdowej w upadający gdański klub Lechia, własności Niemca?).

Czas pokaże, co spowodowało, że tak krótka była kariera Siwko w „gigancie energetycznym” …

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *