Galaktyka – co to takiego?

galaktyka-kosmos-planeta

Planety, komety, satelity, księżyce, meteory oraz wiele innych ciał niebieskich są nam zazwyczaj bardzo dobrze znane. Gdyby ktoś zapytał nas czym są to z większym lub mniejszym trudem potrafilibyśmy odpowiedzieć. Jednak czy każdy z nas wie czym jest galaktyka? Jeśli w tym momencie pojawiły się w twojej głowie wątpliwości co do tego tematu to po lekturze tego artykułu na pewno się to zmieni. Chcesz wiedzieć więcej? Interesujesz się astronomią? Poniżej na pewno znajdziesz niejedną ciekawostkę.

Ogólna definicja galaktyki

Najprościej rzecz ujmując, galaktyka to potężny zbiór. Składają się na niego między innymi gwiazdy, planety oraz ogromne ilości pyłu i gazów. To co nadaje galaktyce takiego znaczenia i sprawia, że jest ona tematem wielu naukowych dysput to fakt występowania w niej dotąd niewyjaśnionego elementu, czyli tzw. „ciemnej materii”. Nie wiadomo co ją wytwarza, ale fakty potwierdzają, że dzięki niej gwiazdy poruszają się po orbitach – jest to więc warunek konieczny do powstania galaktyki. Jak już zapewne wiesz nasza galaktyka jest tylko jedną z wielu, jednak odległości między nimi są tak ogromne (miliony lat świetlnych), że obecna technologia nie pozwala człowiekowi na bezpieczne przebycie tej drogi. Każda galaktyka, którą udało się odkryć człowiekowi ma również jeszcze jeden bardzo ważny element – swój własny układ słoneczny.

Ile waży galaktyka?

Nasza galaktyka – Droga Mleczna – ma swoją masę, tak jak każda inna (1012 masy Słońca). To jedna z wartości, która odróżnia te skupiska gwiazd, pyłów i gazów przyciągane i ukształtowane przez ciemną materię. Dla porównania można by tu podać także Galaktykę Andromedy o masie 12,3×1011 masy Słońca. Zależy ona od ilości gwiazd i tzw. „gromad kulistych”, czyli setek, a nawet milionów zogniskowanych wokół jednego punktu gwiazd. Galaktyki mają również skłonność do przemieszczania się i choć są od siebie tak oddalone to naukowcy twierdzą, że ich zderzenie w dalekiej przyszłości jest jak najbardziej możliwe. Co się wtedy dziej? Pole grawitacyjne utrzymujące porządek w galaktyce zostaje zaburzone, jednak nie musimy się tego tak bardzo obawiać, gdyż taki proces przebiega stopniowo i wolno, a liczy się go w milionach lat. Wiele z takich zderzeń udało się nam już zaobserwować i wiemy, że o wiele częściej prowadzi to do scalenia dwóch galaktyk w jedną niż do ich ponownego rozłączenia – takie zjawisko nazywa się w astronomii zderzeniem gwiazd.

Typy galaktyk

Występuje pięć głównych typów galaktyk, gdyż nie każda z nich wygląda tak samo jak nasza Droga Mleczna. To właśnie dzięki ich kształtowi nadano im poniższe nazwy:
– spiralna,
– eliptyczna (np. M 87 w Pannie),
– soczewkowata (np. Galaktyka Wrzeciono w gwiazdozbiorze Smoka),
– nieregularna (np. Wielki Obłok Magellana),
– podwójna (np. NGC 2207 i NGC 2163).

Kilka ciekawostek

Kwestia istnienia galaktyk jest faktem, jednak ich budowa, a raczej obecność ciemnej materii nie jest jedyną prawdopodobną teorią. Podczas obliczania masy galaktyki okazało się, że suma jej elementów nie zgadza się z jej faktyczna masą. To właśnie wtedy pojawiła się teoria obcej materii, który następnie przerodził się w czarna materię. Na tym jak na razie kończą się wytłumaczalne teorie a zaczynają domysły i spekulacje:
– grawitacja kwantowa (bazująca na małych przestrzeniach),
– teoria strun (cząstka to nie punkt tylko struna),
– grawitacja pętlowa,
– teoria 10 wymiarów, z których to mamy dostęp tylko do 3 w wymiarze przestrzeni oraz do 4-tego jakim jest czas.

Dziękujemy portalowi AstroWiedza.pl za współpracę merytoryczną.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *