Tylko miesiąc prezesa Siwko w Enerdze…

POMORZE. Tylko miesiąc Arkadiusza Siwko był prezesem Zarządu Energa SA. Rada Nadzorcza Energi podjęła decyzję o jego natychmiastowym odwołaniu – z dniem 31 sierpnia br.

Nie są obecnie znane powody tej nagłej decyzji. Odwołania nie spodziewało się otoczenie nowego prezesa, przybyłe z nim do Gdańska. Suchy komunikat o odwołaniu zamieszczono na stronie dla inwestorów o godz. 14.17

Arkadiusz Siwko był powołany przez RN na Prezesa Zarządu Energa SA, z dniem 2 lipca 2018 roku. Decyzję podjęto w wyniku konkursu na te stanowisko. Zastąpił Alicję Barbarę Klimiuk, która pełniła obowiązki Prezesa od lutego 2018 r. Po 30 dniach Siwko stracil intratne stanowisko. Odbył kilka konferencji, głównie wizerunkowych. I jedna ważka, lecz odsuwana i nie popularna w gron e fachowców decyzja – o podpisaniu kontraktu na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce.

Jeszcze w piątek zaprezentował się dziennikarzom…

Podkreślił, że „gdański gigant energetyczny” to przedmiot jego dumy….

– Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Ministrowi Krzysztofowi Tchórzewskiemu za zaufanie, jakim zostałem obdarzony – podkreślił Siwko…

W skład Zarządu Energa SA wchodzą obecnie: Alicja Barbara Klimiuk – wiceprezes ds. Operacyjnych (prawdopodobnie będzie p.o. Prezesa Zarządu, jak było po nagłym odejściu Daniela Obajtka), Jacek Kościelniak – wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, oraz Grzegorz Ksepko – wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych.

Gdy Siwko objął stanowisko Magdalena Porwet (przybyła z nim) otrzymała intratne stanowisko Pełnomocnika Zarządu ds. komunikacji i PR Grupy Energa. Natomiast drugim zaufanym Siwki Kurzątkowski Jerzy mianowany na stanowisko Pełnomocnika Zarządu  ds. Marketingu

Prezesi Zarządu Energa SA

  • Mirosław Bieliński (od 2008 r. – do 27 kwietnia 2015 r.)
  • Andrzeja Tersa (28 kwietnia 2015 r. – 7 grudnia 2015 r.)
  • Roman Pionkowski (7 grudnia 2015 r. Rady Nadzorcza delegowała członka RN Pana Romana Pionkowskiego do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres do 3 miesięcy – do 4 stycznia 2016 r.)
  • Dariusz Kaśków (4 stycznia 2016 r. – 17 stycznia 2017 r.)
  • Jacek Kościelniak (17 stycznia 2017 roku Rada Nadzorcza ENERGA SA delegowała członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kościelniaka do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres do 3 miesięcy od dnia delegowania, pełnił tę funkcję do 1 mara 2017 r.)
  • Daniel Obajtek (2 marca 2017 r. – 5 lutego 2018 r.)
  • Alicja Barbara Klimiuk (6 lutego 2018 r. – 1 lipca 2018 r.)
  • Arkadiusz Siwko (2 lica 2018 r. – 31 lipca 2018 r.)

Arkadiusz Siwko był na początku lat 90 związany z Gdańskiem, jako zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Młoda Polska”.

Arkadiusz Siwko jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył kurs maklera papierów wartościowych w Warszawie pod patronatem Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także kurs doradcy inwestycyjnego. Ponadto odbył w Waszyngtonie szkolenie w zakresie zarządzania kryzysowego w strukturach państwa pod patronatem Departamentu Stanu USA.

W latach 1989–1991 związany z Polską Akademią Nauk jako pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych.. Następnie został Dyrektorem Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych, sprawując w latach 1991–1992 nadzór nad biurami administracyjnymi, koncesji, spraw prawnych i zagranicznych MSW oraz Strażą Pożarną. W 1992 r. został doradcą Ministra – Szefa Centralnego Urzędu Planowania w zakresie strategii rozwoju.
W latach 1993–1996 zajmował stanowisko Prezesa Krajowego Biura Doradztwa Finansowego „Projekt”, był także Przewodniczącym Fundacji Warszawski Instytut Finansów i Spraw Międzynarodowych. W 1996 r. został doradcą prawnym Wojewody Warszawskiego do spraw reformy administracyjnej kraju, a w 1997 r. objął funkcję Wiceprezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Turystyki i jednocześnie doradcy Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1998–2005 piastował stanowisko Wiceprezesa Zarządu spółki Orbis S.A., a także Dyrektora Akademii Orbis S.A.

W roku 2005 został doradcą Ministra Transportu i Budownictwa w zakresie transportu i rozwoju. W latach 2006–2008 był Prezesem Zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, lidera rynku składowania paliw, w tym zapasów obowiązkowych i rezerw państwowych, a następnie w okresie od 2008 do 2013 r. Dyrektorem Generalnym Krajowego Biura Doradztwa Finansowego „Projekt”. Od 2013 r. piastował stanowisko Prezesa Zarządu Instytutu Studiów Strategicznych Grosvenor House.

W grudniu 2015 r. został powołany przez Radę Nadzorczą na stanowisko Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. – największego koncernu obronnego w Europie Wschodniej. Funkcję sprawował do lutego 2017 r. W tym czasie PGZ zawarła największy w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego kontrakt na dostawy uzbrojenia dla sił zbrojnych RP.

Magdalena Porwet została Pełnomocnikiem Zarządu ds. komunikacji i PR Grupy Energa. Uchwałę w tej sprawie Zarząd Spółki podjął 2 lipca.

Magdalena Porwet jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. To dziennikarz z ponad dwudziestoletnim stażem pracy – prasowy, radiowy, telewizyjny. Karierę zawodową rozpoczynała w kieleckim dzienniku „ Echo Dnia”.

Była m.in. zastępcą dyrektora TVP Kielce. W latach 2006 – 2008 pełniła funkcję rzecznika prasowego Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

W latach 2016 – 2017 związana była z polskim przemysłem zbrojeniowym. Najpierw jako doradca PR Zarządu Zakładów Metalowych „ Mesko” w Skarżysku – Kamiennej, następnie – jako Pełnomocnik Zarządu ds. Budowania Wizerunku i Marki Grupy PGZ – w czasach, gdy Prezesem Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej był Arkadiusz Siwko.

(AK)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *