Zmarł red. Waczyński

GDAŃSK. W wieku 85 lat zmarł red. Jerzy Waczyński – współzałożyciel i działacz SDRP.

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy
naszego Kolegę i Przyjaciela
redaktora
Jerzego Waczyńskiego

absolwenta Wydziału Dziennikarskiego UW (1953),
współtwórcę, a później wieloletniego redaktora naczelnego „Wieczoru Wybrzeża”,
redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”,
działacza stowarzyszeń dziennikarskich.
Należał do pokolenia dziennikarzy, którzy wierzyli w etos naszego zawodu.
Razem przeżywaliśmy nadzieje i rozczarowania, których nie szczędziła nam historia.
Odszedł Człowiek mądry, dobry i szlachetny.

Oddział Morski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

 

Jerzy WACZYŃSKI Dziennikarz, redaktor. Urodził się 3 stycznia 1932 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Filozoficzno – Społecznym (sekcja dziennikarska) Uniwersytetu Warszawskiego (1950-1953). Studia magisterskie w Instytucie Dziennikarstwa UW (1966-1971).

Podczas studiów podjął współpracę z prasą w Warszawie: „Głosem Pracy” oraz tygodnikami „Pokolenie” i „Wieś”. Pracę etatową rozpoczął w 1953 r. w „Głosie Wybrzeża”: aplikant w dziale zagranicznym, pracownik sekretariatu redakcji, redaktor depeszowy. W lutym 1957 r. oddelegowany do zespołu tworzącego „Wieczór Wybrzeża”: gdzie pracował jako redaktor depeszowy (1957-1960), sekretarz redakcji (1960-1970), zastępca red. naczelnego (1970-1976), redaktor naczelny (1976-1986). Od 1986 r. do czerwca 1990 r. redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. W następnych latach, po przejściu na emeryturę w 1991 roku, m. in.: redaktor naczelny tygodnika reklamowo – informacyjnego „ 7 Dni – Gratis”, współtwórca i sekretarz redakcji „Gazety Portowej” (Gdynia), współtwórca i redaktor naczelny dwóch czasopism gdańskiej lewicy – „Trybuny Nadmorskiej” oraz „Faktów i Opinii”, sekretarz redakcji tygodnika „Gromada – Rolnik Pomorski”.

W pracy dziennikarskiej przede wszystkim redaktor; publicystyką społeczno – polityczną zajmował się okazjonalnie. Doprowadził do wydawania magazynu sobotnio – niedzielnego „Wieczoru Wybrzeża” i osiągnięcia przez „Dziennik Bałtycki” niespotykanych wcześniej wyżyn nakładowych – 300 tys. egzemplarzy wydania magazynowego. Ważnym przyczynkiem do historii gdańskiej prasy są opublikowane w „Głosie Wybrzeża” w latach 2000-2003 jego artykuły wspomnieniowo – monograficzne: „Kartki z historii Domu Prasy”, „Do 12 953 razy sztuka” (o „Wieczorze Wybrzeża”) oraz „Prawda i fałsz w walce o gazetę” (o „Dzienniku Bałtyckim”).

Odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP (1987) i Krzyżem Kawalerskim OOP (1977), odznakami „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” i „Za zasługi dla m. Gdańska”. W 1984 r. wyróżniony nagrodą prezesa RSW „Prasa” za osiągnięcia w redagowaniu „Wieczoru Wybrzeża”.

W SDP w latach 1963-1982. Współzałożyciel SDRP (wówczas SDPRL – 1982), przez dwie kadencje przewodniczący Oddziału Morskiego, później członek Zarządu Oddziału i Terenowego Sądu Dziennikarskiego.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *