Mieszkanie w Gdańsku na czas studiów – na co zwrócić uwagę podczas wynajmu?

Gdańsk jest miastem, w którym znajduje się dużo renomowanych szkół wyższych, dlatego wielu młodych ludzi decyduje się kontynuować tu edukację, co wiąże się z koniecznością wynajmu mieszkania. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę w trakcie poszukiwań odpowiedniego lokum.

Umowa

Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać podczas wynajmowania mieszkania, jest sporządzenie precyzyjnej umowy. Muszą znaleźć się w niej między innymi dane właściciela i najemcy, długość wynajmu oraz wysokość czynszu i termin jego płatności. Przyjmuje się, że jeżeli w umowie nie podano terminu płatności, to przypada on na 10 dzień każdego miesiąca.

Kaucja

Do kosztów związanych z wynajmem mieszkania należy doliczyć kaucję, z której pokryte zostaną ewentualne szkody spowodowane przez najemcę. Jeżeli nie dojdzie do powstania żadnych szkód, to kaucja zostanie zwrócona najemcy po zakończeniu trwania umowy. Student wynajmujący mieszkanie powinien zadbać o to, aby właściciel wystawił pisemne potwierdzenie otrzymania kaucji.

Okres wypowiedzenia

Osoby oferujące mieszkania do wynajęcia w Gdańsku przywiązują dużą wagę to terminu wypowiedzenia umowy. Jest on istotny zarówno z punktu widzenia właściciela, który nie musi z dnia na dzień szukać nowego lokatora, jak i dla wynajmującego, który ma pewność, że nie zostanie nagle bez dachu nad głową. Nie oznacza to jednak, że długi termin wypowiedzenia zawsze jest korzystny. Może się bowiem zdarzyć, że najemca zdecyduje się poszukać innego mieszkania do wynajęcia w Gdańsku, na przykład ze względu na konieczność redukcji wydatków, a zatem przeniesienia się do mniejszej nieruchomości bądź akademika.

Dokumentacja

Kiedy wyszuka się już odpowiednie mieszkanie do wynajęcia w Gdańsku, warto utrwalić jego aktualny stan na zdjęciach. Stworzona w ten sposób dokumentacja przyda się, jeżeli po zakończeniu umowy właściciel i najemca nie będą mogli dojść do porozumienia w sprawie tego, czy pewne uszkodzenia istniały już w momencie wprowadzenia się lokatora, czy też powstały z jego winy.

Gdzie szukać mieszkania na wynajem?

Zdecydowanie ogłoszeń najlepiej szukać w Internecie np. na portalach, które oferują takie usługi. Korzystanie z tego typu serwisów pozwoli nam na dogodniejsze wyszukiwanie ofert np. poprzez filtrowanie ceny, lokalizacji oraz metrażu mieszkania, którego szukamy. W szczególności warto zaznajomić się z ofertami mieszkania do wynajęcia Gdańsk na Tabelaofert.pl gdzie znajdziemy mieszkania z całej Polski.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *