20. Festiwal Szekspirowski – 76 wydarzeń, 7 scen, ponad 300 artystów

 

TEATR-Szekspirowski

GDAŃSK. W piątek, 29 lipca rozpoczyna się jedno z największych wydarzeń w Roku Szekspira – 20. Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.W programie wydarzenia m.in.: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji, Izraela, Belgii, Rumunii, Australii, Iranu i Polski.

  • Spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, seminaria.
  • Scena OFF: monodramy, teatr uliczny, performance, happeningi

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy jak Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Podczas 20. edycji festiwalu również nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy spektakle m.in.: Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Izraela czy z Iranu a także polskie inscenizacje szekspirowskie – finalistów konkursu o Złotego Yoricka.

Spektaklom jak co roku towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Szczególnie bogaty będzie też tegoroczny nurt SzekspirOFF, po raz pierwszy w formule konkursowej.

76 wydarzeń, 7 scen, ponad 300 artystów

W piątek 29 lipca o godz. 18 rozpoczyna się jedno z największych wydarzeń w Roku Szekspira – 20. Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Inaugurację Festiwalu uświetni koncert „Szekspir a capella” w wykonaniu Stanisława Soyki oraz Cracow Singers.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji imprezy będzie teatr performatywny Forced Entertainment uważany za pioniera brytyjskiej awangardy – który zaprezentuje wszystkie dzieła Szekspira, w serii 4 przedstawień dziennie. Każda z 36 szekspirowskich sztuk zostanie opowiedziana na nowo, kameralnie i z humorem, współczesnym językiem, przy użyciu zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Spektakle Forced Entertainment są prezentowane w języku angielskim, nie są tłumaczone na język polski.

Wszystkie inne zagraniczne spektakle głównego nurtu festiwalu są tłumaczone na język polski i angielski.

Najgłośniejszym tegorocznym reżyserem, jest włoski wizjoner teatru, Romeo Castellucci – pokażemy jego ostatnią produkcję „Juliusz Cezar. Fragmenty”. Spektakl jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej realizacji „Juliusza Cezara” Castellucciego po raz pierwszy wystawionej przez Socìetas Raffaello Sanzio w 1997 roku. To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Juliusza Cezara – symbol siły – gra starzec, Marka Antoniusza człowiek po laryngektomii, czyli zabiegu usunięcia krtani, a bohater „…wski”, który jest zawoalowaną aluzją do jednego z ojców założycieli teatru, wprowadza sobie w jamę nosową endoskopową kamerę wideo, pokazując widzom genezę powstawania dźwięku.

Po raz pierwszy w 20-letniej historii festiwalu zaprezentujemy spektakl z Iranu. Będzie to „Hamlet„, najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, który narodził się z przepisania projektu trwającego cztery lata. Ta tragedia, to nieustanne zderzenia elektronów i, jak w fizyce, rezultaty tych zderzeń są nieprzewidywalne. Jak mówi reżyser spektaklu Arash Dagdar: Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze – mówi reżyser. Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny… To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira, to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co wie się o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka.

W programie także spektakl z Izraela – „HamletMaszyna” Navy Zuckerman, założycielki Teatru Tmuna. W „HamletMaszynie” Müller wycina szekspirowskiego Hamleta z jego czasów i umieszcza w swoich własnych, we Wschodnich Niemczech. Ustami klasycznego Hamleta wyraża swoje emocje i opinie o społeczeństwie i czasach, w jakich żyje. Znalazłam się w obliczu dwóch różnych głosów – mówi reżyserka – szekspirowskiego „Hamleta” i müllerowskiego „Hamleta”. Zainspirowana Müllerem, udałam się na poszukiwanie własnego „Hamleta”, z mojego czasu i miejsca.

Festiwalowi, już po raz piąty towarzyszy nurt SzekspirOFF. W tym roku niezwykle bogaty w różnorodne wydarzenia i po raz pierwszy w formie konkursu. W programie m.in: małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu polskich wyższych szkół teatralnych. Wydarzenia artystyczne będą odbywać się w siedmiu różnych lokalizacjach w całym Trójmieście.

Zapraszamy także na warsztaty teatralne oraz seminarium dla nauczycieli realizowane w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej a także na spotkania z festiwalowymi twórcami odbywające się bezpośrednio po spektaklach.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *