Wagonikiem w Sopocie na Kasprowy Wierch

Interaktywny_wagonik_Łódź ok

POMORZE. 2 i 3 lipca w Sopocie na Placu Zdrojowym w Sopocie stanie interaktywny wagonik Polskich Kolei Linowych. Wagonik –  wyposażony w gogle wirtualnej rzeczywistości – zabierze mieszkańców i turystów w podróż na Kasprowy Wierch.

Multimedialny wagon podróżuje po polskich miastach w ramach trwających przez cały rok obchodów 80-lecia PKL.

Interaktywny_wagonik_Warszawa Interaktywny_wagonik_Kraków

Wagonik będzie można odwiedzać w Sopocie przez 2 dni – w sobotę 2 lipca od godz. 11:00 do 19:00 oraz w niedzielę, 3 czerwca od godz. 10:00 do 18:00. Wnętrze oryginalnej, zabytkowej kolejki z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami. Dostępne na miejscu gogle wirtualnej rzeczywistości zabiorą mieszkańców Sopotu w podróż na Kasprowy Wierch i pozwolą podziwiać wyjątkowe tatrzańskie krajobrazy.

– Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80% respondentów chciałoby skorzystać z przejażdżki kolejką linową, gdyby tylko mieli taką możliwość. 75% ankietowanych będąc w Zakopanem, chciałoby wjechać właśnie na Kasprowy Wierch. Teraz z okazji 80-lecia PKL mieszkańcy polskich miast mają szansę poznać uroki tatrzańskiej przyrody i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Przy wagoniku czekać będą konduktorzy ubrani w historyczne stroje, noszone przez obsługę kolei linowej na Kasprowy Wierch tuż po jej powstaniu. Wagonikowi będzie towarzyszyć plenerowa wystawa z archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi niesamowitą historię kolei na Kasprowy Wierch. Dzięki zastosowaniu fotoplastykonu historyczne zdjęcia nabiorą trójwymiarowej głębi.

Wcześniej interaktywny wagonik odwiedził Łódź, Kraków, Poznań i Warszawę, gdzie chętnych do „przejażdżki” na Kasprowy nie brakowało. Uczestnicy podróży podkreślali, że wrażenia były niezwykłe. Z okazji obchodów 80-lecia PKL, organizatorzy wydarzenia przygotowali także liczne atrakcje, skierowane do różnych grup wiekowych, w tym konkursy i quizy z nagrodami, które na bieżąco można śledzić na fanpage Kasprowego Wierchu
na Facebooku
.

Historia Polskich Kolei Linowych sięga 15 marca 1936 r. Dokładnie wtedy, po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch wjechał wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty przedsięwzięcia przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale inwestycja zwróciła się już po trzech latach. Tylko w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego Wierchu wjechało aż 165 tysięcy osób. Pomysłodawcą kolei był Aleksander Bobkowski – ówczesny dyrektor Polskich Kolei Państwowych, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i jednocześnie Minister Komunikacji. To dzięki jego wizji, ogromnej determinacji i zaangażowaniu powstały sztandarowe turystyczne inwestycje na południu Polski – koleje górskie na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Górę Parkową, a także pociąg Luxtorpeda łączący Kraków i Zakopane.

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma – największy w Polsce operator kolei górskich
z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Prowadząc działalność zwracają szczególną uwagę na poszanowanie górskiej przyrody.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *