Świadkowie historii: Kwiatek, Nowak, Hlebowicz, Kołakowska, Gencza, Chmielewski

nowak-czeslaw-dsc01827

Czesław Nowak (po lewej) podczas manifestacji pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Fot. CZAS Pomorza

GDAŃSK. W Dworze Artusa wręczono statuetki honorowej nagrody „Świadków historii”. W trzeciej już edycji laureatami zostali: Robert Kwiatek, Czesław Nowak, Adam Hlebowicz, Anna Kołakowska, Andrzej Chmielewski  oraz Izydor Gencza – ludzie z kilku pokoleń – zasłużeni w walce o wolność, niepodległość i jednocześnie „świadkowie historii” – aktywni w działaniu mającym na celu ocalić od zapomnienia patriotyczne postawy Polaków.

Jarosław Szarek, prezes Instytuty Pamięci Narodowej:

Ta trzecia edycja przyznawanej przez nas nagrody „Świadka historii” jest wyjątkowa – honorujemy osoby kilku pokoleń. Są wśród nich bohaterowie – Polacy walczący w czasie okupacji niemieckiej, osoby stawiające opór i walczące o wolność w czasie zniewolenia komunistycznego (i to w różnych okresach) oraz osoby najmłodsze, aktywne w końcu lat osiemdziesiątych.

„Świadkowie historii”

Czesław Nowak (ur. 1938) – pracownik Portu w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. uczestnik strajku, członek NSZZ „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator strajku protestacyjnego, skazany na 4,5 roku więzienia. Współzałożyciel i obecnie prezes Stowarzyszenia „Godność”, skupiającego więźniów politycznych i represjonowanych w czasach PRL.

Robert Kwiatek (ur. 1971) – wybitny fotoreporter, jeden z założycieli i przywódców Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku w latach osiemdziesiątych, redaktor techniczny pisma „Monit”, fotoreporter „Dziennika Bałtyckiego”, obecnie marketingowiec, szef Wydziału w Grupie Energa. Kwiatek jest inicjatorem i jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia upamiętniającego ofiary stanu wojennego – pomnika śmiertelnie postrzelonego 17 grudnia 1981 r.  Antoniego Browarczyka – pierwszej ofiary stanu wojennego.

kwiatek-robert-fot_jerzy-pinkas_www-gdansk-pl

Robert Kwiatek. Fot. Jerzy Pinkas_www-gdansk-pl

Adam Hlebowicz (ur. 1962) – dziennikarz, historyk. W 1998 r. współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia „Sybir – Pro Memento”, pomysłodawca i współtwórca monumentalnej wystawy poświęconej sowieckim deportacjom. Obecnie dyrektor radiowej „Trójki”.

Hlebowicz-Adam_lightbox_full

Adam Hlebowicz

Izydor Gencza (ur. 1919) – inżynier budownictwa lądowego, inspektor budowlany Urzędu Miasta Gdańska, a także wieloletni inspektor nadzoru inwestycyjnego i kierownik różnych pomorskich budów (m.in. „Mostostalu” w Gdańsku). Uczestnik konspiracji niepodległościowej w okresie II wojny światowej.
Anna Kołakowska (ur. 1964) – pedagog, członkini opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych, działaczka społeczna. Więzień polityczny: w stanie wojennym skazana na 3 lata więzienia za druk i kolportaż wydawnictw Ruchu Młodej Polski, najmłodsza więźniarka w okresie stanu wojennego.

kolakowska Godnosc DSC08477

Anna Kołakowska

Andrzej Chmielewski (ur. 1955) – historyk, instruktor harcerski, członek opozycji demokratycznej w PRL. Współinicjator Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Kwidzynie.

chmielewski-andrzej-fot-arkadiusz-kosinski-naszemiasto

Andrzej Chmielewski. Fot. arch_ A. Kłosinski_naszemiasto

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *