Marchlewicz nie jest już wiceprezesem Lotosu. Idzie „nowa zmiana kadrowa”?

marchlewicz-wiceprezes-grupy-lotos

Przemysław Marchlewicz, b. wiceprezes Grupy Lotos. Fot. arch. Lotos

GDAŃSK. Zaskakująca decyzja Rady Nadzorczej Lotosu: odwołano ze stanowiska wiceprezesa Zarządu Przemysława Marchlewicza – menedżera, wpływowego polityka PiS. Stało się w przeddzień  prezentacji strategii Grupy Lotos na lata 2017-2022. Czy „nowa zmiana kadrowa”  obejmie także inne spółki skarbu państwa, w tym pomorską Energę?

Przemysław Marchlewicz był wiceprezesem Zarządu Lotosu ds. korporacyjnych od 17 maja 2016 r., po odwołaniu ze stanowiska prezesa Pawła Olechnowicza, gdy nastąpiły zmiany w Radzie Nadzorczej oraz w Zarządzie spółki. W ub. miesiącu stanowisko stracił prezes Robert Pietryszyn (określanym jako osoba związana z b. ministrem skarbu Dawidem Jackiewiczem, podobnie jak prezes Zarządu Energia SA Dariusz Kaśków).

Nic nie wskazywało, aby Marchlewicz miałby stracić niedawno uzyskane stanowisko. Jeszcze w środę, w południe nie zdawał sobie chyba sprawy, co szykuje Rada Nadzorcza. Zapraszał bowiem na uroczyste ogłoszenie strategii firmy na lata 20117-2022 zapowiadane na czwartek… Nie podano przyczyny nagłego odwołania wiceprezesa.

 Marchlewicz jest osobą wpływową w środowisku PiS. Zanim objął stanowisko w Lotosie mówiło się, że może wrócić do Portu Gdynia, gdzie także nastąpiła wymiana Zarządu.

SONY DSC

Przemysław Marchlewicz (z prawej) z Anną Fotygą. Fot. CZAS Pomorza

Marchlewicz jest politykiem PiS, blisko współpracował z Anną Fotygą (prowadził jej sztab w wyborach do Parlamentu Europejskiego). Podczas zjazdu wyborczego do władz regionalnych partii został wybrany do Zarządu gdańskiego PiS (szefem został Janusz Śniadek). Był wiceprezesem Agencji Rozwoju Pomorza, członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego oraz prezesem Zarządu Portu Gdynia.

Jednakże w mediach nie miał dobrej prasy. W tygodniku „wSieci” ukazał się artykuł z informacjami na temat śledztwa w sprawie kwestionowanej dotacji na zakup zakładu produkcyjnego, uzyskanej przez spółkę, którą kierował Marchlewicz. Marchlewicz odpierał zarzuty.

Kilka dni temu głośno było o Lotosie, po nagłym zwolnieniu kilku osób z kluczowych stanowisk w centrali Lotosu. Wówczas, na spotkaniu ze związkowcami, domagającymi się wyjaśnień w tej sprawie jeden z członków Zarządu miał powiedzieć, że ich miejsca pracy w Zarządzie są bardziej niepewne niż stanowiska pracowników…

Puls Biznesu sugeruje, że jeszcze w tym roku mogą nastąpić zmiany we władzach innych spółek skarbu państwa. Chodzi m.in. o pomorską Grupę Energa, kierowaną przez prezesa Dariusza Kaśkowa (także kojarzonego z b. ministrem skarbu Jackiewiczem). Co prawda, media już od momentu odejścia ze stanowiska Jackiewicza wieszczą, że idzie „nowa zmiana kadrowa” w spółkach skarbu państwa. Przed każdym planowanym posiedzenia Rady Nadzorczej spółki spekuluje się kto straci stanowisko. Tak jest także z Grupą Energa. Teraz Puls Biznesu zapowiada, że Rada Nadzorcza Grupy Energa ma niebawem odwołać Dariusza Kaśkowa (prezesa) oraz Mariusza Rędaszkę (wiceprezesa ds. finansowych). „Mający przecieki” PB wyjaśnia, że zmiany w Enerdze były odkładane rzekomo dlatego, że minister energii (któremu podlegają spółki energetyczne) skupił się na sytuacji w… górnictwie. Jak wynika z przekazu „Pulsu Biznesu” –  Rada Nadzorcza na najbliższym posiedzeniu miałaby zająć się zmianami na stanowiskach w Zarządzie…

(A.KUR)

Kim jest Przemysław Marchlewicz?

Przemysław Marchlewicz, urodzony w 1978 r., z wykształcenia prawnik i menadżer (MBA, Harvard Business School Management Program). Karierę zawodową rozpoczynał w kancelarii prawniczej.  Członek Zarządu Województwa Pomorskiego w latach 2002-2004. Od 2004 r. zarządzał firmami. Do 2008 r. obejmował stanowiska w sektorze publicznym jako wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza SA, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA oraz członek rad nadzorczych spółek kapitałowych.
Od 2008 r. prowadził własną działalność gospodarczą, angażując się w  innowacyjne projekty biznesowe, głównie z zakresu finansów i energetyki. Uczestniczył w rynku NewConnect jako inwestor i autoryzowany doradca. Realizował projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii i inteligentnego oświetlenia. W ostatnim czasie główny udziałowiec i prezes zarządu RTB Developer Sp. z o.o.- jednego z największych developerów farm fotowoltaicznych w Polsce; udziałowiec i prezes  zarządu VARSO Sp. z o.o. – producenta m.in. innowacyjnych urządzeń OZE, a także inwestor w start-upach prowadzących działalność badawczo – rozwojową w energetyce. Sekretarz Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *