Super okazja do… świątecznych oszustw w Internecie

POMORZE. Przed świętami odnotowano zwiększoną liczbę oszustw internetowych. Pokrzywdzeni wpłacają pieniądze na wskazane konto i  czekają na przesyłkę… Bezterminowo! Policja apeluje o ostrożność i rozsądek przy dokonywaniu transakcji w sieci.

Oszuści w Internecie wykorzystują najczęściej nieuwagę, pośpiech i chęć posiadania zamówionej rzeczy jak najszybciej i jak najtaniej. 

Policjanci prowadzą wiele akcji i spotkań zarówno z młodymi ludźmi jak i osobami starszymi, systematycznie przypominając o tym jak nie paść ofiarą przestępców oszukujących podczas zakupów przez Internet. Niestety pomimo tego, wciąż padamy ofiarami tych oszustów. W ostatnich kilku dniach chojnicka policja odnotowała zwiększona liczbę takich przestępstw. To początkowy bilans w związku z okresem przedświątecznym. Chcąc zaoszczędzić na czasie, aby nie stać w kolejkach, już teraz zamawiamy prezenty świąteczne dla najbliższych. Internetowi oszuści tylko na to czekają licząc na łatwy zysk. Policjanci radzą co zrobić, by dokonanie takiego zakupu było możliwie bezpieczne.

W ostatnich kilku dniach pomimo wielu prowadzonych profilaktycznych akcji i spotkań chojnicka policja odnotowała zwiększona liczbę oszustw internetowych. Pokrzywdzeni mimo wpłacenia kwoty na podane konto, opłaconego towaru nie otrzymali. Policja apeluje o ostrożność i rozsądek przy dokonywaniu transakcji w sieci. Oszuści w Internecie wykorzystują najczęściej nieuwagę, pośpiech i chęć posiadania zamówionej rzeczy jak najszybciej i jak najtaniej. Warto zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci i najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze. Kupując poprzez sieć internetową bądź ostrożny, szczególnie gdy zobaczysz tzw. „super okazję” – sprawdź wiarygodność sprzedającego, przeczytaj opinie i oceny jego poprzedniej aukcji – jeśli licytujesz w aukcji internetowej poczekaj do zakończenia aukcji, nim przelejesz pieniądze sprzedawcy – sprawdź czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze, to również wskazuje na jego wiarygodność – sprawdź dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy zwłaszcza, gdy podany w niej jest numer konta, na który masz przelać należność.

Warto zadzwonić na podany telefon w przypadku wątpliwości. Pamiętaj tylko ostrożne i rozsądne zachowanie podczas dokonywania transakcji zakupu w sieci pozwoli uniknąć od skutków tego rodzaju przestępstw. Policjanci jeszcze raz zwracają uwagę, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić sprzedającego i oferowany przez niego towar. Pamiętajmy, że oszuści działają w różny sposób i mają tylko jeden cel – uzyskać od swojej ofiary jak najwięcej pieniędzy. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *