Książek: sugerujemy przesunięcie reformy oświaty o rok

sol pro ksiazek w

Wojciech Książek.

POMORZE. MEDIA. „Solidarność” na Pomorzu z rezerwą odnosi się do reformy oświaty. Sekcja oświatowa Regionu Gdańskiego  przyjęła stanowisko, w którym sugeruje przesunięcie reformy o rok, albo zaczęcie jej od pierwszej klasy szkół podstawowych.

Wojciech Książek (przewodniczący sekcji oświaty „Solidarności” Regionu Gdańskiego, b. wiceminister edukacji):

  • W skali kraju i województwa to duże wyzwanie. Sekcja gdańska w listopadzie przyjęła stanowisko, w którym sugerujemy przesunięcie reformy o rok, albo zaczęcie od pierwszej klasy szkół podstawowych. (…) Żeby ten proces, w tym między innymi problemy kadrowe, ale też związane z siecią szkolną, przygotować lepiej także od strony programowej.
  • W edukacji nie dzieje się nic na tyle złego, aby podejmować działania w pośpiechu. Widząc, że jest duża determinacja rządu, koalicji parlamentarnej do tego, żeby zmiany weszły w życie z 1 września 2017 r. trzeba przygotować narzędzia, aby chronić ludzi.
  • Na szybszym wprowadzeniu reformy ucierpią nauczyciele.
  • Na pewno będzie problem zwolnień, ale w moim odczuciu jeszcze większy jest taki, że spora część nauczycieli będzie na tak zwanej części etatu. Że nie da się z biologii, z chemii, fizyki, geografii tylu godzin stworzyć, żeby tej sytuacji nie było. W tej chwili powinien być większy akcent na studia podyplomowe, na przekwalifikowanie
  • Nie uważamy, że we wprowadzaniu reformy edukacji taki pośpiech jest konieczny. Ale naszą rolą jest obserwować i chronić ludzi.
  • Pomysł resortu edukacji, który chce stworzyć banki informacji o zwalnianych nauczycielach – to dobre rozwiązanie, ale już teraz powinna być przygotowywana pomoc dla pedagogów, którzy stracą pracę.

(źródło: Rozmowa kontrolowana z Agnieszką Michajłow w Radiu Gdańsk)

KONTROWERSJE:

CZY   W ZWIĄZKU Z REFORMĄ OŚWIATY BĘDĄ ZWOLNIENIA?
TAK! Piotr Kowalczuk – zastępca Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza,  poinformował media (a za nim posłanka PO rozgłaszała w Sejmie), że w Gdańku w zaiązku z reformą oświaty może stracić pracę: 250 nauczycieli gimnazjów, 100 pracowników administracji i 250 osób, które zastępują nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych.

NIE! Monika Kończyk – Pomorski Kurator Oświaty, na podstawie analizy Systemu Informacji Oświatowej, przekonuje, że po reformie oświaty przybędzie  miejsc pracy dla nauczycieli. W Gdańsku potrzebnych będzie dodatkowych 35 etatów!

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *