Prof. Stepnowski kontra Borusewicz w Gdańsku i Sopocie

stepnowski

GDAŃSK/SOPOT. Prof. Andrzej Stepnowski oraz Bogdan Borusewicz startują w wyborach do Senatu w okręgu jednomandatowym obejmującym Gdańsk i Sopot.

Kto wygra w tym prestiżowym okręgu? Prof. A. Stepnowski – konserwatysta, uznany naukowiec – mający poparcie środowiska techników, naukowców (NOT), prawicy, pierwszej „Solidarności”  czy dotychczasowy marszałek Senatu B. Borusewicz – b. działacz Unii Wolności, obecnie działacz Platformy Obywatelskiej (startował w wyborach na szefa PO na Pomorzu, lecz przegrał z lokalnym działaczem PO ze Starogardu Gd.).

Borsuk

Bogdan Borusewicz jako działacz Platformy Obywatelskiej startuje ponownie do Senatu

BOGDAN BORUSEWICZ. Jeden z liderów opozycji z czasów PRL, w latach 70. działał w KSS KOR i Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża.

Urodził się w 1949 r. na Warmii. Mieszka w Sopocie, tam ukończył szkołę podstawową. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie oraz historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Działacz opozycji. Główny organizator sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Od 1989 r. przewodniczył Zarządowi Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność. W latach 1993 – 2001 (najpierw z poparciem „Solidarności” a potem Unii Wolności) był posłem na Sejm, pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych. W 2001 r. po wyborach samorządowych – dzięki poparciu PiS i Lecha Kaczyńskiego – został członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego. Potem wystartował jako niezależny kandydat do Senatu. Po zdobyciu mandatu senatora, dzięki poparciu PiS i PO został marszałkiem Senatu. W kolejnych wyborach wystartował do Senatu jako kandydat Platformy Obywatelskiej i zachował stanowisko marszałka Senatu. Wstąpił do PO. W wyborach na przewodniczącego pomorskiej Platformy przegrał z lokalnym działaczem ze Starogardu Gd., mającym poparcie młodzieżówki i ludzi związanych z b. przewodniczącym Sławomirem Nowakiem. Teraz startuje jako kandydat Platformy Obywatelskiej w okręgu Gdańsk-Sopot.

Ma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Miłośnik morza i gór, po których lubi wędrować z namiotem i plecakiem. W 2004 roku zmierzył się z masywem Czarnohory na Ukrainie. Doskonała kondycja i sprawność fizyczna pomagały mu także w czasach, kiedy był zmuszony do ukrywania się i wyprowadzania w pole tropiących go agentów.
Uważa, że działalność polityczna musi się opierać na uczciwości, od najwyższych szczebli władzy po najbardziej lokalne i aby tego pilnować kandydował w wyborach do Senatu RP w 2005 r. i w 2010 r. Marszałkiem Senatu VI i VII kadencji.

W tym okręgu startuje także – z poparciem lewicy – Witold Andruszkiewicz.

Prof. Andrzej Stepnowski: Czas na kompetencje – czas na zmianę.

W Społecznym Komitecie Poparcia prof. Stepnowskiego są m.in. Tadeusz Fiszbach, prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Roman Kaliszan, były rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Eugeniusz Kozaczka, przewodniczący Komitetu Akustyki PAN, prof. Jakub Stelina, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Bogdan Wiszniewski, prodziekan Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, prof. Marek Moszyński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Franciszek Makurat, Klub Inteligencji Katolickiej, przewodniczący NSZZ Solidarność UG, prof. Jan Skokowski, Gdański Uniwersytet Medyczny, Jerzy Milewski – wiceprezes Ruchu Społecznego imieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, dr Jan Bogusławski, Prezes NOT Gdańsk, dr Bogdan Sedler, Prezes Fundacji Naukowej Gdańsk, prof. Marek Czachor, Politechnika Gdańsk, inż. Józef Kubicki, członek Pomorskiej Rady FS NOT, SIMP, prof. Andrzej Śramkiewicz, ASP Gdańsk, prof. dr hab. inż. Marek Kubale, Politechnika Gdańska, prof. Krzysztof Kołowrocki, Akademia Morska w Gdyni.

Działalność społeczna. Prowadził i prowadzę aktywną działalność obywatelską: w 1980 r. był współzałożycielem NSZZ Solidarność w Politechnice Gdańskiej, działał w Komitecie Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. Był współorganizatorem Klubu Dobrego Państwa w Politechnice Gdańskiej  i współinicjatorem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku. Ekspert Centrum Programowego PiS.

Inżynier – praktyk. Utworzył firmę C-Map Poland – krajowego pioniera w sektorze geoinformatycznym (od 2007 r.  – oddział korporacji Boeing). Przyczyniłem się znacząco do powołania w Gdańsku Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.

Naukowiec. Utworzona przez niego szkoła naukowa ma znaczące dokonania w zakresie morskich systemów informacyjnych i geoinformatyki zarówno na gruncie krajowym jak i międzynarodowym. Ekspertem Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych FAO, europejski wiceprezydent Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego IEEE oraz – przez pięć lat –  profesor wizytujący na uniwersytetach zagranicznych w USA, Kanadzie, Turcji i Indonezji.

Jako senator z Gdańska będę rzecznikiem naszych pomorskich spraw, ale także orędownikiem solidarnego i silnego państwa – deklaruje prof. Stepnowski. – Stawiam na nowoczesną edukację i budowę społeczeństwa obywatelskiego opartego na wiedzy.

stepnowswski plakat
Borusewicz-plakat

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *