Stanowcze NIE dla łączenia szpitali w Pucku i Wejherowie

W MEDIACH. Przeciwni  łączeniu szpitali w Pucku i Wejherowie przez Urząd Marszałkowski i radnych sejmiku (Platformy) są pracownicy, pacjenci. Wątpliwości w tej sprawie ma wojewoda pomorski (PO). Negatywną opinię wyraziła „Solidarność”.

Negatywną opinię ws. połączenia Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie ze Szpitalem Puckim przyjęło 10 czerwca Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W dokumencie skierowanym do starosty powiatu puckiego związkowcy argumentują, że plan nie gwarantuje zapewnienia jakości usług medycznych na dotychczasowym poziomie. Nie zawiera także informacji o kosztach całej, nomen omen, operacji oraz jej wpływu na sytuację pracowników łączonych szpitali. Prezydium ZRG NSZZ „S” obawia się, że konsolidacja negatywnie wpłynie na trwałość zatrudnienia, warunki pracy i wynagrodzenia w placówkach w Pucku i Wejherowie.

– Nasz szpital od pewnego czasu zaczął przynosić zysk. Obawiamy się, że połączenie ze szpitalem w Pucku wpłynie negatywnie na sytuację naszej placówki – mówi Juliusz Kwidziński przewodniczący Komisji Międzyzakładowej w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy sp. z o.o. w Wejherowie.

W stanowisku związkowcy z Międzyzakładowej Komisji NSZZ „ Solidarność” napisali, że w uchwale Sejmiku Województwa Pomorskiego przedstawiono tylko cele i korzyści połączenia się szpitali. „Nie znalazły się natomiast informacje co do kosztów połączeń, i jaki będą one miały wpływ na sytuację pracowników obu szpitali. Jak choć by redukcja zatrudnienia, no i brak podwyżek wynagrodzeń. Szpital Specjalistyczny w Wejherowie po raz pierwszy od wielu lat wypracował minimalny zysk, Szpital Pucki stratę. Widzimy tutaj zagrożenie że po połączeniu dwóch szpitali, będą generowane straty. Przedstawione korzyści wynikające z połączenia można realizować na zasadzie współpracy między szpitalami i niekoniecznie łącząc je.  W związku z wieloma obawami i brakiem  zabezpieczeń pracujących już pracowników jesteśmy przeciwni połączeniu obu placówek. Jesteśmy za współpracą – czytamy w stanowisku związkowców ze szpitala w Wejherowie

Negatywną opinia „Solidarności” Regionu Gdańskiego

Opinia dotycząca projektu uchwały Rady Powiatu Puckiego w sprawie połączenia Spółek Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy Sp. z o.o. oraz Szpitala Puckiego Sp. z o.o. wydana przez Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Przekazany projekt uchwały Rady Powiatu Puckiego w sprawie połączenia Spółek Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy Sp. z o.o. oraz Szpitala Puckiego Sp. z o.o. załączony do pisma Pana Jarosława Białk, Starosty Powiatu Puckiego z dnia 21.05.2015r. nr OR.030.9.2015, Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”  opiniuje  negatywnie.

Uzasadnienie

W projekcie uchwały oraz w uzasadnieniu nie przedstawiono żadnych informacji dot. rozwiązania spraw pracowniczych i dalszego losu pracowników obu Szpitali poza określeniem na jakich zasadach zostaną przejęci do podmiotu przejmującego – co wynika z obowiązujących norm prawnych, w tym zakresie. Priorytetem naszej działalności związkowej jest ochrona trwałości zatrudnienia warunków pracy i wynagrodzeń. Podkreślamy, że w przedstawionym  projekcie uchwały nie ma  gwarancji w tym zakresie dla osób na dzień dzisiejszy pracujących w obu łączonych szpitalach. W uzasadnieniu uchwały są przedstawione cele i korzyści połączenia w/w szpitali, nie ma natomiast informacji, co do kosztów połączenia, a także nie przedstawiono, jaki będzie to miało wpływ na sytuacje pracowników obu szpitali.

Ponadto w uchwale nie zawarto gwarancji zapewnienia usług medycznych co najmniej na tym samym poziomie.

Jednocześnie informujemy, że w jednostkach już połączonych na podobnych zasadach (zarówno w Gdyni jak i w Gdańsku) w dużej mierze pogorszyły się warunki pracy i płacy pracownikom tam pracującym. Problemy związane z połączeniem, niosą się wielkim negatywnym echem pomimo znacznego upływu czasu (np. spółki w Gdańsku ponad 10 miesięcy). Problemy te objawiają się ogólną destabilizacją warunków pracy, zatrudnienia, zwiększonym spiętrzeniem problemów organizacyjnych. Powstał ogólny nieład, negatywnie wpływający na sytuację pracowników, a w efekcie zdaniem opiniującego na realizację statutowych zadań połączonych Spółek. Jesteśmy przekonani, że w zakresie połączenia Spółek Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy Sp. z o.o. oraz Szpitala Puckiego Sp. z o.o. problemy będą podobne, na które nie są przygotowani zarówno kadra kierownicza, jak i poszczególni pracownicy. Taka sytuacja negatywnie wpłynie na trwałość zatrudnienia, warunki pracy i wynagrodzenia pracowników pracujących w obu spółkach. Argumenty powyższe uzasadniają  naszą negatywną opinię na temat idei łączenia szpitali.

Bogdan Olszewski

sekretarz Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Gdańsk, 10.06.2015 r. (solidarnosc.gda)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *