Senat Uniwersytetu Gdańskiego: uznanie dla roli Wałęsy. Wiec poparcia „Polska murem za Wałęsą”

SONY DSC

Lech Wałęsa. Fot. Janusz Wikowski_CZAS Pomorza

GDAŃSK. „Uznanie dla roli jaką Lecha Wałęsa odegrał w odzyskiwaniu przez Polskę pełnej suwerenności i wolności” wyraził w swojej specjalnej uchwale Senat Uniwersytetu Gdańskiego.

Wiec poparcia „Polska murem za Wałęsą” zorganizowany przez KOD odbędzie się w niedzielę, 28 lutego, o godz. 14 na placu Solidarności w Gdańsku.
„Sprzeciwiamy się fałszowaniu historii, które ma teraz miejsce! Nawet jeśli Lech Wałęsa popełnił w młodości jakiś błąd, bilans jego osiągnięć nie pozostawia wątpliwości. Niezależnie od ocen jego działalności politycznej w III RP bierzemy go w obronę jako pomnik naszej historii, symbol uwolnienia tej części Europy spod jarzma komunizmu. Wiec jest otwarty dla wszystkich środowisk demokratycznych, stowarzyszeń, partii. Niech przyjdą wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje poparcie dla Lecha Wałęsy!” – czytamy na profilu facebookowym organizatorów wiecu.
W wiecu spodziewany był udział Lecha Wałęsy, lecz – jak wynika z wypowiedzi jego córki, szefowej Biura – mimo, iż jest już w domu w Gdańsku, nie przybędzie na Plac Solidarności w niedzielę. Ma natomiast w poniedziałek wydać oświadczenie lub wygłosić je na konferencji prasowej.
Być może Lech Wałęsa jakiś list skieruje do uczestników wiecu poparcia w Gdańsku

SENAT potwierdza poparcie dla Wałęsy

Natomiast Senat Uniwersytetu Gdańskiego podjął uchwała z okazji 26. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz przekazała nam informację, że na posiedzeniu 25 lutego 2016 r. Senatorowie UG podjęli uchwałę „potwierdzającą swoje pełne przekonanie o nieprzemijających zasługach Pana Lecha Wałęsy dla rozwijania i krzewienia idei wolności i demokracji, odrodzenia wartości humanistycznych, godności i praw człowieka, społeczeństwa i narodu”.

Senatorowie wyrażają w swojej uchwale „uznanie dla roli jaką Lecha Wałęsa odegrał w odzyskiwaniu przez Polskę pełnej suwerenności i wolności”.

Uchwała wchodzi w życie natychmiast – z dniem podjęcia, tj. 25 lutego 2016 r.

uchwala senatu ug walesa

 

 

Przypomnijmy

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dziennikarzom i historykom część dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka dotyczących sprawy agenta SB „Bolka” (obejmują lata 1970-1976) – m.in. teczkę personalną i teczkę pracy TW „Bolek”, odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: LECH WAŁĘSA „Bolek”, datowane na 21 grudnia 1970 r. W materiałach tych są doniesienia „Bolka” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z TW „Bolek”. Według opinii eksperta archiwisty uczestniczącego w badaniu tych dokumentów są autentyczne, lecz grafolog ma je zbadać pod względem autentyczności podpisu Lecha Wałęsy.

Teczka pracy „Bolka” liczy 577 stron, są tam doniesienia, relacje i notatki służbowe oficerów SB ze spotkań z TW „Bolek”. Doniesienia „Bolka” dotyczą m.in. wydarzeń w Stoczni Gdańskiej po Wydarzeniach Grudniowych 1970 r. (kwiecień – maj 1971 r.). Zawierają informacje o konkretnych osobach zaangażowanych w prace komitetu strajkowego, są nazwiska osób, które uczestniczą w dyskusjach, wyrażają poglądy na temat spraw bieżących, rozsiewają informacje o interesujących władze sprawach lub zagrażają pozycji „Bolka” w stoczni.

Lech Wałęsa przebywając za granicą, na swoim mikroblogu, wielokrotnie podkreślał, że nie współpracował z SB, nigdy na nikogo nie donosił, nie brał żadnych pieniędzy i nie dał się złamać. Przyznał w jednym z wpisów, że „podpisał dwa dokumenty”.

Lech Wałęsa napisał:

„Natomiast dałem się podejść na chwyt ze zgubą pieniędzy i kontrolą wydatków”.

„Podpisałem dwa podobne, główne dokumenty, przy dwóch świadkach, to umożliwiło Sbeką pobieranie pieniędzy dla siebie, nie dla mnie i o dziwo robili to po kolei różni i to dość długo. Ja dawno zdecydowanie zerwałem kontakty” – wyjaśniał. „Musieli wykazywać że współpracuję i pisali za mnie donosy, by brać na moje konto pieniądze. Materiały ręcznego opisu które wpadały podczas rewizji i zebrane z różnych miejsc podbudowywały ich bezczelne działania”. (pisownia oryginalna)

 

Może zainteresuje Cię:

1 odpowiedź

  1. pablo pisze:

    Uniwersytet Gdański. Ta uczelnia już dawno straciła swoją godność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *