Zmarła Magdalena Modzelewska-Rybicka – „jej modlitwy, które odmieniły robotników”

semka rybicka
GDAŃSK. W wieku 61 lat zmarła Magdalena Modzelewska-Rybicka – działaczka pierwszej „Solidarności”. Podczas strajku sierpniowego w 1980 r.  prowadziła modlitwy w Stoczni Gdańskiej, które odmieniły robotników – wspomina Piotr Semka. 
Magdalena Modzelewska-Rybicka – filolog, współzałożycielka Ruchu Młodej Polski. Była działaczką opozycji w okresie PRL, brała udział w zakładaniu trójmiejskiego Studenckiego Komitetu Solidarności, należała do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Żona Mirosława Rybickiego (brata śp. Arkadiusza, Sławomira, Bożeny i Jacka Rybickich). Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2006 r.).

W sierpnia 1980 r. była wśród strajkujących stoczniowców w Stoczni Gdańskiej. Protokołowała z ramienia strajkujących pierwsze rozmów z dyrekcją Stoczni Gdańskiej. Potem, gdy powstała „Solidarność”, pracowała w sekretariacie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy.

Udzielała się w okresie stanu wojennego, m.in. pomagała w ukrywaniu działaczy związkowych, brała udział w redagowaniu pism podziemnych w latach 80.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *