Relacja z egzekucji, z placów straceń. Przybyłem tu, by umrzeć

800 - Kubinska - Przybylem_okladka DRUK.indd

GDAŃSK. „Monografia Przybyłem tu, by umrzeć zajmuje się relacjami z egzekucji opublikowanymi w Anglii w XVI i XVII wieku. Za tę książkę dr Olga Kubińska z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nagrodę „Literatury na Świecie”.

Dr Olga Kubińska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego została laureatką tegorocznej nagrody „Literatury na Świecie”. Otrzymała nagrodę w kategorii „Translatologia, Leksykografia i Literaturoznawstwo” za książkę Przybyłem tu, by umrzeć. Relacje z placów straceń,  opublikowaną nakładem Wydawnictwa słowo/obraz/terytoria.

Karol Marks powiedział umierając: „Ostatnie słowa są dla głupców, którzy nie powiedzieli wystarczająco wiele”. A jednak: „Mogłem się nie przerzucać ze szkockiej na Martini” (Humphrey Bogart), „Bóg mi przebaczy, to jego fach” (Heinrich Heine), „Kritonie, myśmy winni koguta Asklepiosowi. Oddajcież go a nie zapomnijcie!” (Sokrates)… Lista ostatnich słów wielkich ludzi, które pamiętamy do dziś, jest bardzo długa.
Książka Olgi Kubińskiej „Przybyłem tu, by umrzeć” to opowieść o publicznych egzekucjach wykonywanych w XVI- i XVII-wiecznej Anglii oraz o opisach tych spektakli. A szczególnie narodzinach nowego gatunku literackiego: zapisu pożegnalnych mów skazańców.
Z rozważań autorki płyną niezwykle ciekawe wnioski. To właśnie w tych mowach pożegnalnych słychać i widać narodziny nowoczesnego człowieka oraz nowoczesnej demokracji.

Dr Olga Kubińska jest wykładowcą akademickim (Katedra Translatoryki Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Wydziału Filologicznego UG), badaczką piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczką i poetką. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i Polish-American Arts Association. Kierownik Centrum Translatorycznego na Uniwersytecie Gdańskim. Współtłumaczyła na język polski m.in. George’a Steinera, Zygmunta Baumana, Franka Kermode’a, Anthony’ego Burgessa, Geoffreya Hilla oraz wiersze Julii Hartwig na angielski. Wydała dwa tomy poezji: Biały kwadrat i okolice oraz Zaduszki –  biogram na podstawie: słowo/obraz terytoria: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,autorzy,86.html

„Monografia Przybyłem tu, by umrzeć zajmuje się relacjami z egzekucji opublikowanymi w Anglii w XVI i XVII wieku. Zarówno relacje, jak i egzekucje odgrywały wówczas istotną rolę – przywracały naruszony przez skazańca porządek prawny, społeczny i polityczny. Skazaniec, otrzymując prawo głosu, miał dokonać ostatniej spowiedzi, by umrzeć „dobrą śmiercią” oraz podkreślić słuszność wyroku. Jednak wśród kilkuset opublikowanych w tym czasie relacji znajdujemy stosunkowo liczne przykłady przełamania tej konwencji. W efekcie można zauważyć proces wyłaniania się jednostki: oto zamiast wygłosić skostniałą formułę spowiedzi i przyznania się do winy, skazaniec występował w imieniu własnym, koncentrując się na indywidualnym przekazie. W zachowanych angielskich relacjach chodziło więc nie tyle o to, co władza czyniła z ciałem skazańca, ile raczej – co skazaniec czyni ł z ostatnimi chwilami swojego życia. Skazaniec zaś, nie mając przecież wpływu na to, co stanie się z jego ciałem, korzystał z przysługującego mu prawa głosu, by „napisać siebie”, pozostawić głos jednostki świadomej swojego zindywidualizowanego istnienia – i w efekcie przemienić się w obywatela świadomego istnienia opinii publicznej i umiejącego ten fakt wykorzystać” -€“ informacja o książce za: słowo/obraz terytoria: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,855.html.

Kubinska-Przybylem_www.indd

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *