Pusta Noc – za duszę śp. Pawła Adamowicza

adamowicz pawel

W piątek, 18 stycznia, o godz. 20 w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 odbędzie się obrzęd Pustej Nocy za duszę Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza. Bezpłatne przejazdy kolejką SKM w dniu pogrzebu. W piątek o godz. 17 z ECS do Bazyliki Mariackiej wyruszy za trumną z ciałem Pawła Adamowicz kondukt żałobny ulicami Gdańska. 

Z inicjatywy władz kościelnych i zgodnie z wolą Rodziny śp. Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. 

– Niech nasza obecność będzie dowodem wdzięczności dla Niego za wszystko, co zrobił dla kaszubsko-pomorskiej społeczności – czytamy w zaproszeniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. –  Zapraszamy do wspólnego czuwania i modlitwy. Zachęcamy również do wzięcia udziału w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, które odbędą się w sobotę, 19 stycznia, o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

KONDUKT ŻAŁOBNY

W piątek o godz. 17 z ECS do Bazyliki Mariackiej wyruszy za trumną z ciałem Pawła Adamowicz kondukt żałobny ulicami Gdańska.

Na trasie są miejsca ważne dla Pawła Adamowicza, m.in. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (którego jest absolwentem), Łagiewniki (gdzie wychowywał), Targ Drzewny, pomnik króla Jana III Sobieskiego, ulica Pańska, Węglarska, Piwna – do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Bazylika będzie w piątek otwarta. Tam będzie można oddać hołd śp. Pawłowi Adamowiczowi.

W sobotę, o godz. 12 zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia.

Wejście do Bazyliki będzie możliwe od godz. 10 (dla gości). Wokół Bazyliki i na Długim Targu będą głośniki.

Rodzina zaapelowała o nieprzynoszenie kwiatów. Zbierane będą natomiast datki na hospicjum księdza Dutkiewicza oraz na WOŚP.

Bezpłatne przejazdy kolejką SKM w dniu pogrzebu

Samorząd województwa wprowadził bezpłatne przejazdy pociągami PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z  o.o. oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. na terenie Gdańska (między stacjami Gdańsk Osowa, Gdańsk Lipce i Gdańsk Żabianka). Będą obowiązywać w dniu pogrzebu Prezydenta Pawła Adamowicza (19 stycznia, sobota)  w godz. 10.00-18.00.

Szybka Kolej Miejska zapewnia również, że w przypadku dużej frekwencji pociągi będą kursować częściej, by uczestnicy wydarzeń mogli sprawnie wrócić do domów.

PUSTA NOC

Pusta Noc to przede wszystkim hołd i godne pożegnanie zmarłego, które na Kaszubach jest kontynuowane i wciąż żywe. Jest to ostatnia noc przez pogrzebem zmarłego, która się odbywa się w jego domu. Przybyli rozpoczynają obrzęd różańcem, a następnie odmawiają modlitwy w intencji zmarłego. Zgromadzeni pozostają w domu zmarłego, by śpiewać pieśni pustonocne. Obrzędowi przewodzi śpiewak, lub grupa śpiewaków, przejmujący swoje role z ojca na syna. Dawniej takie spotkania odbywały się nad trumną zmarłego, dzisiaj zwyczaj przenosi się salek, kaplic i kościołów, a samo czuwanie nie trwa już całej nocy, a kilka godzin.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *