Decyzja prezydenta i premiera: Aleksandra Dulkiewicz Komisarzem Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję wyznaczającą do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Jest to decyzja, zgodna z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego.  

 

– Gest pana premiera jest ludzki, pokazujący wyciągniętą rękę – powiedziała Dulkiewicz. Przyznała, że wiele osób podchodzi do niej na ulicy i mówią: „Proszę kontynuować misję pana prezydenta”.

– W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego przekazuję Pani z dniem dzisiejszym pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska – powiedział wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. – Przykro mi, że dzieje się to w tak smutnych okolicznościach. Życzę, by dalej realizowała Pani program prezydenta. Ze swojej strony deklaruję wsparcie w Pani działaniach, może Pani na mnie liczyć.

– Dziękuję, że to właśnie ja zostałam wskazana do pełnienia tej funkcji – powiedziała, nie kryjąc wzruszenia Aleksandra Dulkiewicz. – Mam nadzieję, że ta decyzja przyczyni się do zasypywania podziałów między nami.

Podczas przekazania dokumentów Pani Komisarz Gdańska Aleksandra Dulkiewicz uściskała wojewodę Dariusza Drelicha.

Aleksandra Dulkiewicz była dotychczas  I Zastępcą Prezydenta Gdańska, wyznaczoną po wyborach samorządowych przez Pawła Adamowicza.

Urodziła się w lipcu 1979 roku w Gdańsku. Jej Ojciec – Zbigniew Dulkiewicz, zmarły nagle w 2002 r., był bliskim współpracownikiem śp. Macieja Płażyńskiego (był dyrektorem Jego Biura Poselskiego w Gdańsku, w latach 1999-2002).

Aleksandra Dulkiewicz jest magistrem prawa (UG, 2006 r.). W trakcie studiów pracowała w gazecie codziennej, współpracowała z kancelarią prawną.

Pracowała w Europejskim Centrum Solidarności, w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Invest Gda. Była radną Platformy Obywatelskiej (w latach 2010 – 2018, była szefową Klubu Radnych PO, wiceprzewodniczącą Komisji Samorządu i Ładu Publicznego oraz członkinią Komisji Rewitalizacji i Komisji ds. Jarmarku).

W lutym 2017 r. została zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Wystartowała w ostatnich wyborach samorządowych z komitetu Wszystko dla Gdańska (Pawła Adamowicza) i została Jego pierwszym zastępcą.

Uszanować werdykt wyborców

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o powierzeniu Jej na ustawowy  okres 3 miesięcy obowiązków Komisarza, do czasu wyboru nowego Prezydenta Gdańska. Być może wystartuje w tych wyborach. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że szanuje wybór gdańszczan na stanowisko prezydenta w ubiegłorocznych wyborach osoby Pawła Adamowicza i wyborach i nie zamierza wystawiać kandydata PiS w wyborach za 3 miesiące.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński:

  • „Wybory prezydenta Gdańska niespełna trzy miesiące temu dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi”.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka, powiedział:

  • „najczęściej słyszę głosy od moich koleżanek i kolegów, że nie ma innej możliwości w tej tragicznej sytuacji, żeby uszanować werdykt wyborców sprzed kilku miesięcy”,
  • „gdańska PO i zarząd krajowy postanowiliśmy, że do czasu pogrzebu w ogóle nie zajmujemy się polityką…”

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *