Niewybuchy w Zatoce Gdańskiej o bardzo dużej mocy rażenia!

niewybuchy gdynia

POMORZE. Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej, o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, operacja oczyszczania dna rozpocznie się w czwartek. 19 marca 2015 r.

Ostateczne decyzja ma zapaść nie później niż do godz. 9.00 w dniu poprzedzającym jej rozpoczęcie.

Podobna mina znajduje się w basenie IIW trakcie badania dna (na zlecenie Zarządu Portu Morskiego w Gdyni) wykryto 5 min. 4 z nich znajdują się za falochronem w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu. Szacuje się, że każdy z nich waży około tony.

Oto wstępny harmonogram prac saperskich:

– usunięcie min nr 1 i 2 znajdujących się za falochronem – 19 i 20 marca
– usunięcie miny nr 3 z basenu II – 29 marca
– usunięcie min nr 4 i 5 – termin do ustalenia
Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transport na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Mina znajdująca się w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu. Termin został wybrany nieprzypadkowo. Zazwyczaj w niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie.

Akcja rozminowania gdyńskiego portuProwadzący operację rozminowania, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, wyznaczył 10-kilometrową strefę niebezpieczną dla osób kąpiących się, która obejmuje brzeg Zatoki Gdańskiej – od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna. Dlatego niezbędne jest włączenie się w zabezpieczenie operacji Powiatu Puck i Gmin Gdynia, Sopot i Gdańsk. W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże. W wyznaczonym czasie wstęp do wody będzie zakazany.

Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 m. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550 m.  W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków.

Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na wodzie jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Działania związane z bezpieczeństwem na lądzie koordynuje Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. Akcja każdorazowo ma być prowadzona w godzinach 8.00-16.00. Centrum koordynacji działań związanych z przeprowadzeniem operacji usytuowane będzie w wyznaczonych dniach tj. w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni przy ul. Władysława IV 12/14 w godz. od 7.30 do zakończenia operacji.

W akcji weźmie udział około 60 saperów. O bezpieczeństwo na lądzie (teren Gdyni) zadba około 100 funkcjonariuszy straży miejskiej, straży pożarnej i policji. (źródło: gdynia.pl)

Tabela stref bezpieczeństwa

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *