Soyka menedżer z „Remontówki” w prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju

soyka tusk remontowa.com.p kadrl

Piotr Soyka i Donald Tusk – starzy znajomi z Gdańska.

GDAŃSK. Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding SA, został członkiem Narodowej Rady Rozwoju działającej przy prezydencie RP. Akt nominacji wręczył mu 16 lutego 2016 r. prezydent Andrzej Duda.

Piotr Soyka jest menedżerem związanym z przemysłem stoczniowym, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Przedsiębiorstwa z grupy Remontowa Holding cenione są m.in. za realny dialog społeczny prowadzony na poziomie zakładowym.

Narodowa Rada Rozwoju liczy obecnie 92 członków, ekspertów z zakresu najważniejszych dziedzin życia, od gospodarki, pracy i polityki społecznej przez naukę, samorząd i kulturę po ochronę zdrowia i bezpieczeństwo narodowe.

Narodowa Rada Rozwoju jest ciałem konsultacyjno-doradczym, której zadaniem jest  stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej na temat rozwoju Polski i wypracowanie celów strategicznych, wykraczających poza horyzont bieżącej polityki, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. Rada może przygotowywać dla prezydenta opinie, ekspertyzy i założenia do projektów ustaw. (źródło: ACH/solidarnosc.gda)

Piotr Soyka ma 73 lata. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Od 1972 r. zawodowo związany z Gdańską Stocznią Remontową. W latach 1980 – 1983 był dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. W 1984 wrócił do GSR jako dyrektor ds. produkcji. Od 1989 r. do 2009 r. był prezesem GSR. Jest współwłaścicielem (25% udziałów) GSR, w 2009r.  był notowany na liście najbogatszych Polaków sporządzonej przez tygodnik „Wprost”.

Z Mediów

(…) Prezes i większościowy udziałowiec w największej grupie stoczniowej w Polsce. Rozpoczynał karierę w 1972 r. w Gdańskiej Stoczni Remontowej, zaraz po studiach inżynierskich. W 1989 r. wygrał konkurs na dyrektora stoczni, która wtedy otrzymała imię Józefa Piłsudskiego. W 2001 r., po prywatyzacji przeprowadzonej przez rząd AWS z poparciem „Solidarności”, stał się współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Gdy zabiegał o udział w prywatyzacji, sam był „chwilowo” politykiem AWS, zasiadał w pomorskim sejmiku.

Piotr Soyka jako prezes Remontowa Holding zarobił  ok. miliona złotych, jako udziałowiec holdingu otrzymał część z 60-milionowej dywidendy, którą z wypracowanego zysku spółka wypłaciła swoim udziałowcom.

W dokumentach sądowych holding nie informuje szczegółowo o swoich właścicielach. Bez wątpienia jednak pakiet kontrolny należy do Piotra Soyki (…). (źródło; wyborcza. trojmiasto).

Kierował Forum Okrętowym (2003–2001) i Gdańskim Klubem Biznesu (2004–2006). Był związany z Akcją Wyborczą Solidarność – w 1998 r został wybrany z listy AWS na radnego sejmiku pomorskiego.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *