Niesamowite historie mieszkańców ulic Wileńskiej i Grodzieńskiej

wilenska ok IMG_0030

Katarzyna Dyrda przed domem przy ulicy Wileńskiej. Sierpień 2015 r. Fot. Marek Zarzecki

GDAŃSK. Kolejne spotkanie autorskie Katarzyny Korczak w ramach cyklu „Soboty u Państwa Uphagenów”. Opowiadają mieszkańcy ulic Wileńskiej i Grodzieńskiej w Gdańsku. Patronat medialny – Portal Czas Pomorza.

W części pierwszej pt. „Śpiewały gazowe latarnie” wspomnieniami podzielą się: Barbara Stucka, Anna Curyło, Hanna Smolińska – Ostrowska, Irena i Tadeusz Matejczukowie. Bohaterką drugiej części wieczoru pt. „Inaczej się ludzie cieszyli, inaczej płakali” jest Katarzyna Dyrda.

  • Gdańsk,  Domu Uphagena przy ul. Długiej 12
  • 5 grudnia 2015 r., godz. 17
  • Wstęp wolny

Opowiadają mieszkańcy ulic Wileńskiej i Grodzieńskiej

Spotkanie z mieszkańcami ulic Wileńskiej i Grodzieńskiej odbędzie się w sobotę, 5 grudnia 2015 roku o godz. 17 w Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku.

Organizator: Towarzystwo Dom Uphagena w ramach cyklu „Soboty u Państwa Uphagenów”. Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Gdańska.

W części pierwszej pt. „Śpiewały gazowe latarnie” wspomnieniami podzielą się: Barbara Stucka, Anna Curyło, Hanna Smolińska – Ostrowska, Irena i Tadeusz Matejczukowie. Bohaterką drugiej części wieczoru pt. „Inaczej się udzie cieszyli, inaczej płakali” jest Katarzyna Dyrda.

Katarzyna Dyrda, z domu Pyłypciów. Urodziła się w 1924 r. we wsi Kurowice, w województwie Tarnopolskim, na Ukrainie, na terenie II Rzeczpospolitej. Matka, Maria, z domu Sirant, Polka, rocznik 1904. Ojciec, Szymon Pyłypciów, Ukrainiec, rocznik 1899. Gdy ukończyła dwa lata, ojciec wyemigrował do Kanady. Utrzymywały się z uprawy roli. W czasie wojny wyszła za mąż, urodziła syna. W 1945 r. przybyli do Gdańska jako repatrianci. Przy ulicy Wileńskiej w Gdańsku Wrzeszczu mieszkają od wiosny 1946 r.

  • Przygotowanie i prowadzenie: Katarzyna Korczak
  • Zdjęcia dokumentalne pochodzą z archiwów prywatnych
  • Fotografie współczesne: Marek Zarzecki

Śpiewnik Domowy zaprezentują uczniowie Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu z klasy śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej: Justyna Cymerman, Jana Gorbacz, Ewa Kiełpińska, Angelika Podwojska, Karolina Kowalak i Krzysztof Chorzelski.

  • Gościnnie: Filip Cieszyński – student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
  • Pianistka: mgr Anna Rocławska – Musiałczyk.
  • Kierownictwo muzyczne: dr hab. Liliana Górska.

Spotkanie dedykowane jest Irenie Korczak.

(…) Nauczyciele wychowywali nas w duchu p a t r i o t y c z n y m . Na 3 Maja i 11 Listopada – to były najważniejsze p o l s k i e święta – w D o m u L u d o w y m przygotowywaliśmy przedstawienia historyczne. Występowaliśmy w  p o l s k i c h  i  u k r a i ń s k i c h  wsiach, co roku w innej. Pochód był i później takie zbiorowisko, recytowało się wiersze, ja mówiłam tekst: „Sejm polski ogłosił w 1791 roku Konstytucję 3 Maja… ”

(…) Zebraliśmy zboże z pola i 22 września 1945 roku – w odkrytych wagonach, ludzie i zwierzęta – pojechaliśmy na  z i e m i e  o d z y s k a n e . Stacha trzymałam na zmianę z mamą na rękach, kiedy chciał, karmiłam. Tak s i e d e m  t y g o d n i jechaliśmy. W Krakowie na dworcu towarowym  t y d z i e ń  my stali. Kolejarz nas zabrał i w budce mogliśmy  p i e r w s z y  r a z  w y k ą p a ć  dzieci. (…)

Ze wspomnień Katarzyny Dyrdy z domu Pyłypciów

Wstęp wolny!

wilenska IMG_0237

Drogowskaz na roku ulic. Sierpień 2015 r. Fot. Marek Zarzecki

wilenska Plakat – malutki A4 (1) wilenska Plakat -patronat wilenska Plakat - sm

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *