Nie masz OC? Przygotuj się na dotkliwą kartę 3500 złotych

Police car

Za brak obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC zapłacisz już nie 3,3 tys. zł, ale całe 3,5 tys. zł. Z początkiem 2015 r. w życie weszły bowiem nowe opłaty karne i zmodernizowany system e-Zawiadomienia dla mundurowych.

Wyższe kary za brak ważnej polisy OC

Od 4 miesięcy za brak obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC zapłacisz nawet 3500 złotych. Jeszcze więcej, bo na karę w wysokości 5350 złotych muszą przygotować się właściciele samochodów ciężarowych i autobusów.

Z informacji podanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wynika, że wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia OC wynika wprost z minimalnego wynagrodzenia (minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrosło 1 stycznia 2015 r. z 1680 do 1750 złotych brutto).

Dla właścicieli samochodów ciężarowych podstawowym kosztem jest trzykrotność, a dla właścicieli samochodów osobowych – dwukrotność płacy minimalnej w Polsce, ale to przy założeniu, że OC nie było wykupione przez okres dłuższy niż 14 dni.

Mniejsze obciążenia finansowe poniosą właściciele aut:

  • osobowych w zakresie do 3 dni bez ochrony OC: 700 zł,
  • osobowych w zakresie od 3 do 14 dni bez ochrony OC: 1750 zł,
  • ciężarowych w zakresie do 3 dni bez ochrony OC: 1050 zł,
  • ciężarowych w zakresie od 3 do 14 dni bez ochrony OC: 2630 zł.

Zgodnie z danymi na jakie powołują się eksperci Ubezpieczenia.comperia.pl, z początkiem roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził także nowoczesny system (e-Zawiadomienia), który ułatwia funkcjonariuszom zawiadamianie UFG o wykryciu nieopłacenia OC przez właściciela w przewidzianym terminie.

Funkcjonariusz powiadomi UFG o braku OC kilkoma kliknięciami

Zdaniem naczelnika wydziału komunikacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, e-Zawiadomienia to nie tylko ograniczenie kosztów związanych z drukowaniem formularzy i wysyłaniem ich pocztą do UFG, ale i realna oszczędność czasu.

Mundurowi, którzy stwierdzą, że właściciel nie wykupił OC, w ciągu kilku minut wypełniają elektroniczny wniosek i przesyłają go online bezpośrednio do bazy danych, jaką zarządza UFG.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *