Nie kradnij – Kultura na Widoku

Opener 2013 kawiarenka internetowa 1 sm

Opener 2013 kawiarenka internetowa. Fot. Kultura na Widoku

Nietypowy kiosk z książkami, filmami, grami i nagraniami muzycznymi stanął na Długim Targu w Gdańsku. Do dyspozycji odbiorców na regałach z wirtualnymi półkami jest ponad 600 zdigitalizowanych tytułów. Można je pobrać odpłatnie albo bezpłatnie. Ogólnopolska edukacyjna kampania społeczna Legalna Kultura. Kultura na Widoku ma na celu promocję korzystania z legalnych źródeł kultury w wydaniu cyfrowym.

W konferencji prasowej, która odbyła się w Instytucie Kultury Miejskiej przy Długim Targu 39/40 wzięli udział goście – artyści z Polski, zwolennicy kampanii.

Artyści – głosem i autorytetem

Byli wśród nich: Dorota Miśkiewicz, ambasador kampanii oraz Natalia Niemen, Mirosław Baka, Wojtek Mazolewski. Patronat nad projektem sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Projekt realizowany jest w roku obchodów 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

– Bez artystów ta kampania nie miałaby sensu, to oni są naszym głosem i autorytetem – powiedziała Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. – My wszyscy, którzy tworzymy Legalna Kulturę, wciąż szukamy nowych sposobów na to, aby mówić o tym, że warto jest korzystać z legalnych źródeł kultury i że w dzisiejszych czasach podstawą egzystencji w kulturze jest to, aby świadomie z niej korzystać. Szukamy na to sposobów, ponieważ okazuje się, że im więcej możliwości w świecie, tym mniej namysłu na ten temat.

Odbiory nie zawsze zastanawiają się, w jaki sposób kultura funkcjonuje i czy na pewno jesteśmy jej częścią, stwierdziła Jakubowska i dodała, że liderzy kampanii propagują tezę, że twórcy i odbiorcy są wspólnotą, że jedni bez drugich nie istnieją, że dla wszystkich jest niezwykle ważne etyczne podejście do kultury.

– Kultura na Widoku to jest jeden ze sposobów, aby zwrócić uwagę użytkowników i uwiarygodnić fakt, że legalne źródła kultury istnieją – kontynuuje Jakubowska. – Korzystając z legalnych źródeł staramy się stworzyć alternatywę w postaci bazy legalnych źródeł, która pieczołowicie tworzymy na naszej stronie.

Abonament na urodziny

Żądane pliki można ściągać z półek na Długim Targu w Gdańsku całą dobę, dzięki oświetleniu za pomocą kodów QR albo prostych linków, jest to bardzo ważny element towarzyski. Przez cały czas można utwory kulturalne ściągnąć ze strony Kultura na Widoku.

Czasem się słyszy, że jakoś jest bezpłatne, nie jest nic warte. Tymczasem, jeśli się nie płaci, to znaczy, utwór został opłacony przez kogoś innego, wyjaśniają popularyzatorzy kampanii.

– Dzisiaj muzycy utrzymują się głównie z grania koncertów, granie na żywo jest najważniejsze, wtedy następuje wymiana energii – mówi Wojciech Mazolewski. – W przyszłości najbardziej bym chciał, żeby nasza muzyka była dostępna, żeby świadomość, że w każdej chwili można wejść w jakąś aplikację i pobrać nagranie, bardzo by nam pomogło w przyciąganiu słuchaczy na koncerty.

– Ludzie powinni wiedzieć, które ściągane przez nich pliki pochodzą z legalnych źródeł, a które nie – powiedziała Natalia Niemen. – Ważna jest ta świadomość, a jaką kto podejmie decyzję, nie mamy na to wpływu. Chcemy być dostępni na wszystkich serwisach, ale ten system potrzebuje zmian. My gramy koncerty i zarabiamy, ale chcielibyśmy, aby żeby z płyt utrzymywali się także kompozytorzy, autorzy tekstów, oni przecież też muszą żyć, bo dla nas tworzą.

Doroty Miśkiewicz wyraziła przekonanie, że dobrze by było wprowadzić abonament, który upoważniłby do pobrania dowolnych utworów kulturalnych. Jej pomysł wsparł Mirosław Baka. Stwierdził, że w słowie abonament jest ułatwienie, można by stworzyć bazę czy muzyki, filmu i in., a opłata abonamentowa umożliwiłaby dostęp do szerokiej gamy kultury. Na przykład można by komuś taki roczny abonament sprezentować na urodziny. Byłoby to znacznie lepsze, aniżeli jednorazowe wchodzenie w bazę i pobieranie wybranych plików. Zachęciłoby to ludzi do legalnego korzystania z dóbr kultury.

 Katarzyna Korczak

opn wolontariusze Legalnej Kultury sm

Wolontariusze Legalnej Kultury. Fot. Kultura na Widoku

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *