Mocne leki bez recepty

leki

Przyzwyczailiśmy się, że większość leków bez recepty możemy kupić nawet na stacji benzynowej. Reklamy telewizyjne zachęcają nas do kupienia kolejnej cudownej tabletki na ból, która go wyeliminuje niemal natychmiast. Natomiast tabletki na sen pozwolą szybko zasnąć i obudzić się w pełni sił. Jak zapewnia głos z reklamy jest to najsilniejszy i najskuteczniejszy ze wszystkich. Czy zastanawiamy się nad tym, że mocne leki bez recepty mogą być przyczyną zatrucia naszego organizmu, wzmocnić lub spowodować inne dolegliwości chorobowe?

Zazwyczaj mocne tabletki o silnym działaniu szybko pomagają, ale mają też szereg możliwych skutków ubocznych tego stosowania. Z reguły nie czytamy ulotki leku, pospiesznie wyjmujemy tabletkę i zażywamy ją. Zależy nam na natychmiastowym pozbyciu się bólu.

Które leki bez recepty silnie działają? Wybierając tabletki przeciwbólowe kierujmy się rozsądkiem. Kupując lek bez recepty w aptece zawsze warto zapytać farmaceutę i koniecznie zapoznać się z ulotką. Znane leki zawierają kwas acetylosalicylowy. Występuje on w stosowanej od wielu lat Aspirinie, Polopirynie, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. Lek stosowany jest w bólach głowy, zębów, stawów, w bólach reumatycznych, mięśni, nerwobólach. Aspiryna może jednak powodować podrażnienia żołądka oraz nasilenia objawów astmatycznych.

Kolejnym środkiem przeciwbólowym o silnym działaniu jest ibuprofen (np. w Ibum, Ibuprofen) oraz Naproxen. Oba leki to najsilniejsze spośród dostępnych bez recepty. Wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale nie powinny ich zażywać osoby z chorobą wrzodową i astmą oskrzelową.
Inne tabletki przeciwbólowe są skuteczne w uśmierzaniu bólu, ale powinny być stosowane doraźnie i na krótko. Jest to metamizol (np. w Pyralginum, Gardan) i aminofenazon (w Pyramidonum, Isalgin). Wykazują znaczną toksyczność, zwłaszcza wobec szpiku kostnego. Istnieje też podejrzenie o działanie rakotwórcze.
Wszyscy wiemy, że ból może być czasem nie do zniesienia. Chcemy jak najszybciej się go pozbyć, bo nie pozwala nam normalnie funkcjonować w szkole, w pracy. Niektóre osoby o dużej wrażliwości na ból nie radzą sobie bez tabletek.

Pamiętajmy, że każdy lek bez recepty zażywany bez umiaru i stosowany przez dłuższy czas może przyczynić się do wywołania groźnych chorób. Starajmy się w miarę możliwości unikać leków, a jeżeli musimy już po nie sięgnąć to wybierajmy najpierw te o słabszym działaniu. Jeśli nam nie pomogą, to najlepiej zgłosić się do lekarza. Szczególnie dotyczy to osób starszych, którzy cierpią już na jakieś dolegliwości. Zwłaszcza te osoby powinny uważać, ponieważ niektóre leki sprzedawane bez recepty nie mogą być jednocześnie zażywane z innymi lekami przypisanymi im przez lekarza. Zawsze lepiej być ostrożnym i nie brać na własną rękę reklamowanych leków. Silne leki bez recepty mogą wyrządzić naszemu organizmowi krzywdę. Jeśli niepokoją nas jakieś dolegliwości to lepiej skonsultujmy to z lekarzem. W kupowaniu leków wykazujmy zdrowy rozsądek i umiar.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi WszystkieLeki.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *