LEYK Sylwia: Sejmik to nie miejsce walki politycznej

 

Sylwia Ewa Leyk

KASZUBY. – Pomorze to nie tylko metropolia trójmiejska, lecz nasze miasta, gminy i wsie – mówi Sylwia Leyk. – Sejmik to nie miejsce walki politycznej, lecz forum do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji ważnych dla mieszkańców całego Pomorza.

– Wychowana zostałam w rodzinie o prawicowych poglądach, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich – mówi Sylwia Leyk. – W latach 80. byłam zaangażowana w działalność młodzieżowych ruchów katolickich i tworzenia zakładowej organizacji związkowej NSZZ „Solidarność”.

– Od zawsze miałam w sobie głęboką potrzebę niesienia pomocy innym, poprzez włączanie się w działalność społeczną i wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, m.in. w Fundacji „EKOKRESY” – niesienie pomocy rodzinom pochodzenia polskiego z kresów wschodnich, wiele lat działałam także w Stowarzyszeniu paramilitarnym LOK, organizując dla młodzieży i seniorów ogólnopolskie zawody i konkursy.

– Społecznie angażuję się w Stowarzyszeniu „Edukacja – Integracja”, które inicjuje i wspiera uczestnictwo dzieci, młodzieży i seniorów w edukacji i kulturze, tożsamości historycznej i regionalnej. Działam także w Kaszubsko – Kociewskim Stowarzyszeniu Tajnej Organizacji Wojskowej im. Gryfa Pomorskiego popularyzującym historię działalności partyzanckiej na Pomorzu. Przewodniczę strukturom Prawa i Sprawiedliwości w Kartuzach.

Chcę być solidną reprezentantką mieszkańców okręgu nr 4 w Sejmiku Województwa Pomorskiego.

POMORSKIE na PLUS!

 • Okręg nr 4 (powiaty: kartuski, kościerski, starogardzki, gdański)
 • Lista nr 10 (Prawo i Sprawiedliwość)
 • Pozycja na liście nr 2 – Leyk Sylwia

* * *

Sylwia  Leyk:

 • lat 49, mieszka w gm. Kartuzy
 • mgr administracji, ekonomistka, księgowa, studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego, 28 lat doświadczenia zawodowego
 • mężatka, troje dzieci

Mówi Sylwia Leyk: Jestem gotowa działać w sejmiku pomorskim – rzetelnie reprezentując wyborców. Zależy mi na tym, aby Pomorski Urząd Marszałkowski realizował zadania na zrównoważonego i solidarnego rozwoju także rejonu Kaszub oraz Kociewia, a nie głównie metropolii trójmiejskiej.

– Mam doświadczenie zawodowe, wykształcenie ekonomiczne, aby efektywnie działać służąc mieszkańcom jako Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. Jestem zwolenniczką dobrej współpracy samorządu wojewódzkiego z samorządami lokalnymi, na zasadach partnerskich a nie traktowania gmin, powiatów jako petentów. Teren, z którego kandyduję nie powinien być traktowany przez władze samorządu wojewódzkiego po macoszemu.

Potrzebne jest także skuteczniejsze działanie samorządu pomorskiego i lepsza współpraca z władzami wojewódzkimi oraz instytucjami rządowymi. To powinni być nasi sprzymierzeńcy a nie przeciwnicy polityczni.

W realizacji konkretnych przedsięwzięć służących mieszkańcom trzeba mieć nie tylko pomysł, poparcie społeczności, lecz trzeba także skutecznie zabiegać o środki finansowe z funduszy państwowych i unijnych. Moje przełożenie na partnerską współpracę z decydentami może być przydatne przy pozyskiwaniu takiej pomocy dla dobra Pomorza.

* * * 

 • Pomorze to nie tylko metropolia trójmiejska, lecz nasze miasta, gminy i wsie.
 • Sejmik to nie miejsce walki politycznej, lecz forum do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji ważnych dla mieszkańców całego Pomorza.

SEJMIK WOJEWÓDZKI dysponuje funduszami m.in. na rozwiązanie problemów dotyczących zdrowia, dojazdu do pracy i szkoły, komfortu życia, na wspieranie inwestycji prorozwojowych na Pomorzu:

 • TWÓJ szpital – nowy sprzęt medyczny, poprawa efektywności ochrony zdrowia
 • TWOJE drogi (czekające na remonty oraz nowe odcinki dojazdowe, obwodnice – m.in. w Kartuzach)
 • TWOJE czyste powietrze i jeziora – rekultywacja akwenów wodnych (m. in. przepięknych, lecz zaniedbanych jezior kartuskich), poprawa jakości powietrza (działania antysmogowe ze wsparciem środków budżetowych i funduszy ochrony środowiska
 • TWÓJ regionalny pociąg – rozbudowa integracyjnych węzłów komunikacyjnych kolei, szybki i tani dojazd do pracy, do metropolii trójmiejskiej
 • Przedszkole i żłobki dla TWOICH dzieci, wnucząt
 • TWOJE miejsca rekreacji – ogólnodostępne pływalnie, kino, trasy rowerowe

To nie są pieniądze „partyjne”, „marszałkowskie”, lecz Twoje – naszych wspólnot samorządowych, mieszkańców Pomorza. Dlatego będę zabiegać, aby dostępne środki finansowe z funduszy unijnych, państwowych były wykorzystane na celowe, przemyślane i racjonalnie wybrane inwestycje – ponad partykularnymi układami.

TWÓJ WYBÓR w dniu 21 października 2018 r. – POMORSKIE na PLUS (+)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *