Z Kwiatkiem – o historii ocalałej od zapomnienia

 

Robert Kwiatek

POMORZE. Robert Kwiatek – lider Federacji Młodzieży Walczącej, świadek i współtwórca współczesnej historii, opozycjonista, dokumentujący aparatem fotograficznym wydarzenia z czasów walki antykomunistycznej  i budowy Rzeczypospolitej Polskiej jest gospodarzem wizyty studyjnej finalistów wojewódzkich etapów Olimpiady Solidarności w Gdańsku.

 48 finalistów wojewódzkich etapów Olimpiady Solidarności przybyło na wizytę studyjną do Gdańska. Przygotowują się do ogólnopolskiego finału konkursu, który odbędzie się 7-8 czerwca we Wrocławiu. W Gdańsku finaliści zmierzą się z historią Solidarności.

Fundacja Centrum Solidarności już po raz czwarty zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych do konkursu wiedzy o największym ruchu społecznym w historii współczesnej Europy – o Solidarności. Po trwających od jesieni dwuetapowych eliminacjach wyłoniono finalistów – 16 trzyosobowych reprezentacji z blisko czterdziestu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Przed wielkim finałem w Gdańsku przez dwa dni mają zajęcia z autoprezentacji i sztuki filmowej. Mają okazję rozwinąć umiejętności i zdobyć wiedzę przydatną w przygotowaniu krótkich filmów na jeden z tematów:

  1. Wytłumacz młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitteranda.
  2. Dowcip i anegdota jako narzędzie sprzeciwu wobec propagandy PRL w latach 1970-1989.
  3. Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970-1989Program wizyty studyjnej jest zróżnicowany. Oprócz warsztatów filmowych i zajęć doskonalących autoprezentacje, finaliści wezmą udział w  spacerze historycznym „Gdańsk, miasto Wolności” oraz zwiedzą Europejskie Centrum Solidarności.

Wizyta studyjna, oprócz warsztatów czy zwiedzania miasta i Europejskiego Centrum Solidarności, ma przede wszystkim na celu integrację wszystkich finalistów – powiedziała Patrycja Marczuk z FCS, koordynatorka Olimpiady Solidarności. – Bardzo ważne jest dla nas podczas tej wizyty wypracowanie odpowiedniej strategii komunikacji pomiędzy nauczycielem a uczniem oraz pomiędzy samymi uczestnikami, którzy bardzo często pochodzą z odległych od siebie miejscowości, a do finału podchodzą jako jedna drużyna wojewódzka. Podczas trzech dni w Gdańsku uczą się pracy w grupie, wypracowywania kompromisów oraz wystąpień publicznych.

Udział w wizycie studyjnej pozwoli finalistom nabyć nowe umiejętności, a także wczuć się w klimat lat 1970-1989. Przewodnikiem wizyty studyjnej będzie Robert Kwiatek.

Z dużą przyjemnością angażujemy się w przedsięwzięcia związane z naszą najnowszą historią, tym bardziej, gdy służyć mają poszerzaniu wśród młodzieży wiedzy na temat trudu podjętego przez opozycjonistów, którzy w czasach PRL wiele ryzykowali dla wolnej Polski – powiedział Robert Kwiatek, b. opozycjonista, lider Federacji Młodzieży Walczącej, prezes Fundacji Energa. – Osobiście takie działania są mi też bliskie – w młodości, w wieku zbliżonym do uczestników Olimpiady Solidarności, brałem udział w działalności antykomunistycznej. Utworzyliśmy Federacje Młodzieży Walczącej. Na własnej skórze doświadczyłem zjawisk, o których finaliści będą przygotowywać wystąpienia. Inicjatywa Fundacji Centrum Solidarności nie jest jedynym takim przedsięwzięciem wspieranym przez Energę. Kształtowanie w młodych pokoleniach postaw patriotycznych jest zadaniem nie tylko nauczycieli, ale każdego, komu na sercu leży przyszłość naszego kraju i Polaków jako narodu.

Finaliści zakończą wizytę w Gdańsku w sobotę. Sponsorem strategicznym Olimpiady jest Grupa Energa.

Dwudniowy finał IV Olimpiady Solidarności odbędzie się w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Finaliści przedstawią swoje prezentacje oraz będą egzaminowani z wiedzy o historii Polski w okresie 1970-1990. Laureaci otrzymają indeksy na studia stacjonarne na jednym z czterech Uniwersytetów: Gdańskim, Jagiellońskim, Warszawskim lub Wrocławskim. Nagrodą są także roczne stypendia naukowe i bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej. Dla nauczycieli opiekujących się zwycięskimi drużynami przewidziano nagrody finansowe, a dla szkół – statuetki oraz dyplomy.

Robert Kwiatek (ur. 1971) – wybitny fotoreporter, jeden z założycieli i przywódców Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku w latach osiemdziesiątych, redaktor techniczny pisma „Monit”, fotoreporter „Dziennika Bałtyckiego”, obecnie prezes Fundacji Energa, marketingowiec, szef Wydziału w Grupie Energa. Kwiatek jest inicjatorem i jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia upamiętniającego ofiary stanu wojennego – pomnika śmiertelnie postrzelonego 17 grudnia 1981 r.  Antoniego Browarczyka – pierwszej ofiary stanu wojennego.

(AK)

kwiatek-robert-fot_jerzy-pinkas_www-gdansk-pl

Robert Kwiatek. Fot. Jerzy Pinkas_www-gdansk-pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *