Impuls dla Gorczycy. Hydrożel o wielkim potencjale

Grzegorz Gorczyca. Fot. Magdalen Wiśniewskaj (archiwum FNP).

Grzegorz Gorczyca. Fot. Magdalen Wiśniewskaj (archiwum FNP).

GDAŃSK. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła I edycję konkursu IMPULS. Jednym z laureatów został Grzegorz Gorczyca, doktorant na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Program promuje innowacyjne pomysły i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym.

„Ocena potencjału aplikacyjnego materiałów biopolimerowych opartych na technologii rozpuszczania chitozanu w wodzie” – to tytuł projektu mgr inż. Grzegorza Gorczycy, który zdobył 80 tys. zł nagrody w konkursie IMPULS.

– Realizacja przyznanego grantu jest doskonałą kontynuacją poprzedniego projektu, nad którym pracowałem w ramach programu VENTURES, finansowanego również z środków FNP  – mówi Gorczyca. – Wówczas wraz z zespołem: dr inż. Robertem Tylingo i dr inż. Piotrem Szwedą, pod opieką prof. dr hab. inż. Sławomira Milewskiego i prof. dr hab. inż. Marii Sadowskiej, opracowaliśmy innowacyjną technologię przetwarzania chitozanu, którą wykorzystaliśmy w procesie wytwarzania zaawansowanych materiałów opatrunkowych. Okazało się, że produkt otrzymywany na bazie tej technologii, czyli wodny roztwór chitozanu (inaczej hydrożel chitozanowy) jest także doskonałą bazą do produkcji różnego rodzaju wyrobów kosmetycznych.

Hydrożel chitozanowy wykazuje wiele korzystnych właściwości, w tym m. in.: skutecznie nawilża i ujędrnia skórę, chroni ją przed  wolnymi rodnikami, stymuluje proces regeneracji skóry dzięki uwalnianiu D-glukozaminy, jest stabilny mikrobiologicznie bez dodatku konserwantów przez min. 6 miesięcy, posiada własności przeciwdrobnoustrojowe. Jest także kompatybilny z większością substancji aktywnych stosowanych w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym.

Prace, jakie zaplanował Grzegorz Gorczyca w ramach realizacji grantu, mają przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności wytworzonej technologii w oczach potencjalnych przedsiębiorców.

W pierwszym etapie podjęte zostaną działania prowadzące do zwiększenia skali wytwarzania hydrożelu chitozanowego. Dzięki dofinansowaniu laureat będzie miał środki finansowe na zakup surowców i weryfikację rynku wytwórców chitozanu – są to dziś głównie kraje azjatyckie.

– Hydrożel chitozanowy ma duży potencjał jako składnik kosmetyków. Chciałbym wraz z jednym z polskich podmiotów branży kosmetycznej opracować  pierwsze produkty pielęgnacyjne i poddać je standardowym badaniom pozwalającym wprowadzić je na rynek – tłumaczy Grzegorz Gorczyca. –Wrócę również do tematu zaawansowanych materiałów opatrunkowych, które powstały podczas prac nad projektem VENTURES.

Mowa o materiale chitozanowo-białkowym, który doskonale nadaje się do leczenia ran trudno gojących się. Na tym etapie trzeba dobrać odpowiednią metodę sterylizacji opatrunku wykonanego z tego materiału i zaprojektować badanie kliniczne, które udowodni jego bezpieczeństwo i skuteczność w leczeniu. Metodologię badania przygotują pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pod kierownictwem lek med. Łukasza Wieruckiego (koordynatora strategicznych badań klinicznych UCK) oraz lek. med. Adama Sudoła (Zastępcy Dyrektora Naczelnego UCK), we współpracy ze specjalistami z  wybranych klinik.

– Mając w ręku wyniki badań mam nadzieję zainteresować potencjalnych producentów wdrożeniem naszego opatrunku do produkcji oraz zbudować pozytywną opinię o wytworzonych materiałach w środowisku medycznym – tłumaczy Grzegorz Gorczyca.

W konkursie IMPULS  oceniano 24 wnioski. Komisja konkursowa wyłoniła 10 laureatów w trzech kategoriach finansowania: 120 tys. zł (I nagroda), 100 tys. zł (II nagroda) i  80 tys. zł (III nagroda). Wnioski oceniali eksperci poszczególnych dziedzin nauki i przedstawiciele biznesu.

22 lipca rozpoczęła się rekrutacja do drugiej edycji konkursu.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *