Fajerwerki – z rozwagą i rozsądkiem

firework portal2

SŁUPSK. Policjanci ze Słupska odwiedzają punkty handlowe, w których odbywa się sprzedaż fajerwerków. Funkcjonariusze apelują do handlowców o rozwagę i rozsądek. Zgodnie przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Szczególnie w okresie poprzedzającym  Sylwester obserwuje się wzrost liczby stoisk i punktów handlowych, w których można kupić  tego typu niebezpieczne materiały. W związku z tym, dbając o bezpieczeństwo słupszczan policjanci z Komendy Miejskiej Policji, odwiedzali punkty handlowe, w których odbywa się przedsylwestrowa sprzedaż petard i ogni sztucznych.  Podczas tych działań prewencyjnych, funkcjonariusze apelowali do handlowców o rozwagę i rozsądek  przypominając, iż zgodnie przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych  dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Policja apeluje także, aby podczas odpalania fajerwerków i petard nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • – zanim odpalisz petardę zapoznaj się z instrukcją,
  • – nie trzymaj w dłoni zapalonej petardy,
  • – nie kieruj jej w ludzi ani w budynki,
  • – jeśli po zapaleniu lontu petarda nie działa, nie podchodź i nie sprawdzaj z bliska co się stało.

Pamiętajmy:

  • – kupujmy petardy w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach,
  • – fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, a także nazwę producenta lub importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży na opakowaniu powinna być data ważności produktu,
  • – nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby.

Nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *