Gdańsk 25 lat później

fiszbach szblewski jw

Tadeusz Fiszbach – b. I sekretarz KW PZPR w Gdańsku i Alojzy Szblewski – lider strajku w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej – dyskusja po latach. Fot. Agencja CZAS

Dwa loga „25 lat Wolności”, tysiące biało-czerwonych flag na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska, flagi na pojazdach komunikacji miejskiej i loga obchodów na niektórych chodnikach i ciągach komunikacyjnych. Tak w Gdańsku wyglądać będzie 4 czerwca – rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. W mieście pojawią się również Urny Wolności, do których wszyscy mieszkańcy będą mogli wrzucić życzenia dla miasta, Polski, czy dla przyjaciół i rodziny.

Dziś wieczorem (wtorek, 3 czerwca) dwa ogromne loga obchodów 25-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce rozświetlą ścianę frontową Europejskiego Centrum Solidarności oraz Katowni. Logo świetlone na ECS powinno być widoczne nawet z dworca PKP w Gdańsku! Loga będą również wyświetlane w nocy ze środy na czwartek (4/5.06).

Z tej samej okazji w mieście zawiśnie dziś wieczorem (wtorek, 3 czerwca) około 1300 flag państwowych. Zostaną wyeksponowane na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska.

Ale to nie wszystko – w mieście pojawiły się również Urny Wolności. Urny, które staną w centrach miast w całej Polsce, przygotowała Inicjatywa RAZEM 89, we współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Do urn można też wrzucać życzenia dla Polski, miasta, albo dla swoich przyjaciół i bliskich. Wszystkie życzenia, które trafią do Urn w Gdańsku, zostaną zeskanowane i opublikowane w specjalnej galerii na stronie www.gdansk.pl. Oryginały zostaną natomiast przesłane do Kancelarii Prezydenta RP.

Urny znajdują się w następujących lokalizacjach:

  1. Urząd Miejski w Gdańsku – ul. Nowe Ogrody 8/12
  2. Urząd Miejski w Gdańsku – ZOM nr 1, ul. Partyzantów 74
  3. Urząd Miejski w Gdańsku – ZOM nr 4, ul. Wilanowska 2
  4. Urząd Miejski w Gdańsku – ZOM nr 2, ul. Milskiego 1

Urny Wolności zostały również ustawione w sąsiedztwie Sali BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

Jednocześnie przypominamy, że dla uczczenia rocznicy 4 czerwca 1989 Europejskie Centrum Solidarności przygotowało szereg wydarzeń i projektów. Szczegółowy opis i program tych wydarzeń znaleźć można pod adresem: http://ecs.gda.pl/25_lat_wolnosci

Michał Piotrowski
Urząd Miejski w Gdańsku

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *