„Hydraulicy”, „gazownicy” u seniorów z oszukańczą „misją pomocy”

POMORZE ZACH. W Chojnicach do drzwi seniorek zapukały osoby podszywające się pod hydraulików lub pracownika MOPS. Właścicielki mieszkań wpuściły „gości” do środka. „Hydraulicy” pod pozorem kontroli instalacji wodnej lub przyznania zapomogi okradli seniorki na sumę kilku tysięcy złotych. Ostrzegamy przed działalnością fałszywych hydraulików oraz pracowników socjalnych.

Policja apeluje o wzmożoną ostrożność w kontaktach z obcymi osobami.

Przestępstwa, do których doszło w minionym czasie w mieszkaniach 79 i 86 – latki mają scenariusz bardzo podobny. Sprawcy kradzieży podszywają się pod hydraulików lub pracowników MOPS. Odwiedzają starsze osoby i przekonują, że w mieszkaniu należy sprawdzić instalację wodną w celu wypłaty odszkodowania lub informują, że seniorzy dostaną zapomogę z opieki społecznej.

Podczas wizyty oszuści zajmują uwagę właścicieli mieszkań np. proszą aby w łazience odkręcił wodę ze wszystkich kranów lub proszą o okazanie dowodu osobistego w celu uzupełnienia wniosku o przyznaną już rzekomo zapomogę. Hałas spływającej wody i zamknięte drzwi od łazienki oraz czas w którym seniorzy szukają dowód osobisty dają przestępcom możliwość szybkiego splądrowania mieszkania w poszukiwaniu gotówki i innych kosztowności. Po kilku minutach po złodziejach nie ma już śladu, straty wynikające z ich działalności są bardzo dotkliwe.

Ostrzegamy przed kontaktami z obcymi osobami. Szczególnie narażeni na takie przestępstwa są seniorzy, często mieszkający samotnie. Apelujemy o szczególną ostrożność w przypadku, gdy do drzwi zapuka hydraulik, pracownik MOPS-u, gazownik, elektryk lub pracownik administracji. Legalnie działający pracownicy muszą posiadać identyfikator lub dokument tożsamości.

Informacja o różnego rodzaju usługach jest zazwyczaj wywieszana kilka dni wcześniej na drzwiach wejściowych. Zanim wpuścimy nieproszonego gościa do mieszkania musimy mieć pewność, że został skierowany do naszego mieszkania przez odpowiednie przedsiębiorstwo lub instytucję.

Oszust może maskować się pod różnymi postaciami – nasza czujność i ograniczone zaufanie pomoże uniknąć przykrych konsekwencji. Wszystkie niepokojące sygnały i spostrzeżenia należy natychmiast przekazywać dyżurnym Policji pod nr tel. 997. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *