Hiena Roku w mediach dla Tomasza Lisa

lis t na zywo

MEDIA. Komu w tym roku przypadł tytuł „Hieny Roku” nadawany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich? Mocnym kandydatem był Tomasz Lis – wydawca i prowadzący program w telewizji publicznej TV2 „Tomasz Lis na żywo”. I taka jest decyzja ZG SDP, który uznał, że Tomasz Lis, współpracownik mediów publicznych, wielokrotnie łamał zasady etyki dziennikarskiej.

Komu jest przyznawany ten tytuł? 

Zarząd Główny SDP przyjął i określił kryteria nadawania tytułu „Hieny Roku” uchwałą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z 26 czerwca 2012 r.

Co roku przy okazji nagród SDP przyznawany jest tytuł „Hieny Roku” dziennikarzowi, redakcji lub wydawcy, który wyróżnił się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej. W ten sposób Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich pragnie napiętnować autorów publikacji prasowych, radiowych, telewizyjnych lub internetowych przynoszących dyshonor wiarygodnym środkom przekazu. Decyzję o przyznaniu tytułu Hieny Roku podejmie Zarząd Główny SDP.

Mocnym kandydatem na ten tytuł w minionym roku był Tomasz Lis. Z nieoficjalnych informacji wynikał, że właśnie Lis otrzyma taki tytuł za swoje publiczne „występki”. I taki właśnie tutuł uzyskał – jak wynika z oficjalnego komunikatu Zarządu Głównego SDP.

 

Hiena Roku 2015″ dla Tomasza Lisa

17 grudnia 2015 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznał antynagrodę „Hiena Roku 2015” Tomaszowi Lisowi.

Tomasz Lis, współpracownik mediów publicznych, wielokrotnie łamał zasady etyki dziennikarskiej, w szczególności w nadanym 18 maja 2015 r. programie telewizyjnym „Tomasz Lis na żywo”. Podał wtedy fałszywą informację o rzekomo dokonanym przez córkę kandydata na prezydenta kompromitującym wpisie na Twitterze, co mogło wpłynąć na wynik wyborów. Nie dochował staranności wymaganej od dziennikarza. Nie sprawdził faktów, zdeprecjonował córkę kandydata, pozwalając zaproszonemu gościowi na obraźliwe rozważania. Informacja ta, podana na kilka dni przed II turą wyborów, nie została odpowiednio sprostowana.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *