Haniebne zachowanie KODziarzy – zawiadomienie o przestępstwie

GDAŃSK. Podczas oficjalnych obchodów rocznicy Sierpnia ’80  na Placu Trzech Krzyży z budynku Europejskiego Centrum Solidarności grupa osób przy pomocy urządzeń nagłaśniających zakłócała przebieg uroczystości rocznicowych. Ryszard Czajkowski, działacz podziemia, złożył zawiadomienie o przestępstwie – jak to nazwał: „haniebnym zachowaniu KODziarzy”.

Treść zawiadomienia złożonego w komisariacie policji nr 2 w Gdańsku

W dniu 31.08.2018 r. w trakcie oficjalnych państwowych uroczystości obchodów rocznicy Sierpnia ’80 z udziałem najwyższych władz państwowych, Prezydenta i Premiera RP, parlamentarzystów i delegacji zakładów pracy, doszło do zakłócenia tych uroczystości.

Z budynku Europejskiego Centrum Solidarności grupa osób przy pomocy urządzeń nagłaśniających przez cały czas trwania uroczystości rocznicowych, zakłócała ich przebieg.

Wydarzenia Sierpnia’80 wcześniej okupione zostały krwią robotników Grudnia ’70, zamordowanych właśnie w tym miejscu i upamiętnionych stojącym tam pomnikiem. To w wyniku tych protestów powstał fenomen w skali światowej Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „SOLIDARNOŚĆ”. Działalność tego Związku i kontynuacja jego działalności w Stanie Wojennym była nie tylko wielkim historycznym dorobkiem ludzi pracy ale też pociągnęła za sobą wiele ofiar śmiertelnych, w tym czworo moich przyjaciół. To przecież jako uznanie tych dokonań powstaje ECS w postaci tego budynku. Także w tym budynku odbywała się część obchodów Sierpnia ’80 z udziałem m. in. arcybiskupa Monachium, kardynała kościoła rzymskokatolickiego Reinharda Marxa. Niestety, gospodarze tego budynku przyczynili się do shańbienia przebiegu Uroczystości, umożliwiając grupie nieodpowiedzialnych awanturników, zakłócanie ich przebiegu.

Jako uczestnik Strajku w Stoczni Gdańskiej, twórca Radiowej Agencji Solidarność Gdańsk, internowany i działacz podziemia w Stanie Wojennym (często zatrzymywany przez MO i SB), odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, domagam się pełnego wyjaśnienia tego haniebnego wydarzenia i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych.

Ryszard Czajkowski

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *